25.4 C
İstanbul
Ana SayfaGenelAşıya Yoğun İlgi Aşı Karşıtlarını Hezimete Uğrattı

Aşıya Yoğun İlgi Aşı Karşıtlarını Hezimete Uğrattı

Sağlık Bakanlığı bilgilendirmeleri aşı karşıtlarını azalttı

Aşı olmak isteyenlerin hastane önlerinde gece yarılarına kadar uzayan kuyrukları, aşı karşıtlarının başarıya ulaşamadığını, aksine ağır bir yenilgiye uğradıklarını gösteriyor.

İktidarsızlığa yol açar”, “Kısırlık yapar”, “Alzheimer’i tetikler”, “Kansere neden olur”,  “Kanda pıhtı oluşturup beyin kanamasına yol açar” yalanlarına inanmayan halk, müthiş sağduyusuyla doğru olanı yapıyor. Halkın sağlık bilgilerini doğru kaynaklardan okuması aşı karşıtlığını önemli ölçüde azalttı.

Aşı karşıtlığına karşı teşvik politikaları

Küresel sağlık sorunlarına karşı devletlerin aşı teşvik politikaları aşılamaya hız kazandırdı. Günde bir buçuk milyonu aşkın kişinin aşılanmaya başlanması Korona salgınının önlenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Aşı uygulamaları bilgilendirmeleri Sağlık Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Bilim Kurulu’nun son toplantısı

Korona salgını dolayısıyla oluşturulan Bilim Kurulu’nun yaptığı son toplantıda da bir çok üye aşı uygulamalarının yaygınlaşmasından duyulan memnuniyeti dile getirdi. “Virüse karşı eldeki tek silah çok iyi kullanılmaya başlandı” değerlendirmesi yapıldı. Kurulda, Çin aşısı Sinovac’ın etkinlik süresinin 6 ay olduğuna ilişkin görüşler de ifade edildi. Temmuz ayından itibaren başta sağlık çalışanları olmak üzere söz konusu aşıdan yaptıranlara üçüncü aşı yani “hatırlatma aşısı” yapılması konusunda gerekli önlemlerin alınması Sağlık Bakanlığı’na tavsiye edildi.

Güncel Haberler

Haber Detayları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz