25.4 C
İstanbul
Ana SayfaGenelBanu Selin Aşan ve Gözde Yaşar'dan müzik şöleni

Banu Selin Aşan ve Gözde Yaşar’dan müzik şöleni

8 Aralık Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde Banu Selin Aşan ve Gözde Yaşar’dan Muhteşem Bir Müzik Şöleni gerçekleştirilecek.

İkilinin dijital platformlarda yerini alan Ravel ve Schulhoff’un keman ve viyolonsel için eserlerini seslendirdikleri ilk albümlerinden sonra konserleri 8 AralıkYeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. 

Banu Selin Aşan ve Gözde Yaşar’ın konser programı, müzik severler için tam bir müzik şöleni. Oda müziğine gönül vermiş ikili, programda üç önemli bestecinin eserlerine yer verecek.

Programda: 

Joseph Haydn 

Keman ve Viyolonsel için Re Majör Du  

Reinhold Gliere 

Keman ve Viyolonsel için 8 Parça

Erwin Schulhoff 

Keman ve Viyolonsel için Duo

Konserin ilk eseri, aydınlanmanın gerçek temsilcilerinden Joseph Haydn’a ait.  İkili, Haydn’ın olağanüstü güzellik ve zarafet içeren düolarından birini seslendirecekler.

Konserin ikinci eseri; Rus, Sovyet Besteci, Reinhold Gliere ait. Eserlerin, her parçanın kendine özgü bir kimliğe sahip olması için özen gösteren Gliere, müziğini diğerlerinden farklı kılmak için stil ve formdaki değişiklikleri canlı tutar. Gliere Keman ve Viyolonsel için 8 Parçası’nı 1909 yılında yazmış. Eserde; Slav motifleri, canlı bir armoni içinde hissedilen yaratıcı melodik bir yapı hakim.

Konserin son eseri, erken dönem modern bestecilerin kayıp kuşağının temsilcisi Çek Erwin Schulhoff’a ait. Besteci, keman ve viyolonsel için olan müziğini 1925’de bestelemiş. Eser Schulhoff’un müziğinin etkileyici zenginliğini ve büyük özgünlüğünü gösteriyor. İki enstürmanın birbiri ile incelikli iletişimi, gerçekten büyüleyici. Konserin son bölümünde yer alan bu eser; Banu Selin Aşan ve Gözde Yaşar’ın kaydettiğialbümde ikinci eseri olup Türkiye’de ilk, dünyada ise sayılı kayıtlar arasında.

8 Aralık saat 20:00’de Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek konserin  biletleri; konser tarihinden önce  https://bilet.kadikoy.bel.tr/etkinlik/157/banu-selin-asan-ve-gozde-yasar-08-aralik-2021-carsamba adresinden ya da Yeldeğirmeni Sanat gişesinden Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günlerinde 12.30 – 20.30 saatleri arasında alınabilir. 

Güncel Haberler

Haber Detayları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz