25.4 C
İstanbul
Ana SayfaGenelYüz yüze eğitim başladı

Yüz yüze eğitim başladı

Dünyada birçok ülke okulların açılmasını COVID-19 nedeniyle ertelerken Türkiye’de 6 Eylül’de yüz yüze eğitim başladı

13 Ocak 2020’de tanımlanan Koronavirüs’ün dünyayı etkisi altına alması ile Türkiye’de de öğrenciler uzaktan eğitim sürecini deneyimlemişti. Bugün (6 Eylül) öğrenciler yüz yüze eğitime uzun bir aradan sonra tekrar kavuşuyor.

COVID-19 salgınında öğrencilerin eğitim süreçleri ile ilgili titizlikle yürütülen çalışmalar sonucu ile Milli Eğitim Bakanlığı 6 Eylül’de okulların açılacağını duyurmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı verilerinden yararlanarak salgında eğitim öğretim için beklenenlere mercek tuttuk.

Yüz yüze eğitim başladı

EBA TV eğitimde başrol oldu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzaktan eğitime geçen öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’nın TRT işbirliği ile TRT EBA TV İLKOKUL, TRT EBA TV ORTAOKUL ve TRT EBA TV LİSE kanalları ile tanıştı.

Türkiye’de örgün eğitime katılan öğrencilerin uzaktan eğitime alışma süreçlerini yakından takip eden Milli Eğitim Bakanlığı SD ve HD olarak 23 Mart 2020 tarihinde yayın hayatına başlayan EBA TV ile eğitimi eve taşıdı. Alanında uzman 112 farklı branşta toplam 1000 gönüllü öğretmenin görev aldığı EBA TV’de kanalların kurulduğu günden günümüze kadar 10703 ders videosu yayınlandı.  EBA TV’de aynı zamanda 1026 ders dışı etkinlik videosu da yayınlarla öğrencilerin ilgisine sunuldu.

Anaokulu dahil her düzeyde online eğitim

Dersleri kaçıran öğrenciler için de www.eba.gov.tr ve https://www.trtizle.com/ platformları üzerinden ders izlenme sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı öğrenciler uzaktan eğitim çerçevesinde TRT EBA TV LİSE kanalı üzerinden bilim, kültür, sanat ve yaşam becerileri açısından desteklendiğini belirtiyor. Bakanlık derslerdeki içerikleri şöyle sıralıyor:

“Robotik kodlama, Animasyon kampı, sağlıklı yaşam ve beslenme, tüketici hakları, öğrenmeyi öğrenme, kişisel verilerin korunması, il tanıtımları, çevrenin korunması, orman ve tarımın önemi, finansal okuryazarlık gibi alanlarda TRT işbirliği ile içerikler hazırlanmıştır. TRT EBA TV LİSE kanallarında Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Borsa İstanbul, Yüksek İhtisas Üniversitesi, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile iş birliğinde “ANİMASYON KAMPI”, “ROBOTİK KODLAMA ATÖLYESİ”, “BORSA NEDİR?” gibi programlar hazırlanmaktadır.”

Yüz yüze eğitim başladı

Okul öncesi çocukların da eğitim hayatından kopmasını engelleyen Bakanlık resmi sayfasında TRT EBA TV ANAOKULU’nda yaş grubuna uygun içerikler ile okul öncesi eğitimi de pandemide sürdürdü.

Veliler de uzaktan eğitime dahil edildi

Bakanlık resmi web sayfasından ulaşılabilen Evde Eğitim Paketi ile Eğlenerek Öğrenelim anlayışı ile hazırlanan içerikler öğrencilerin ilgisine sunuldu. Bilim Kaşifleri, Evde Oyun Var, Topaç ( Dinleme Okuma Konuşma ve Yazma Etkinlikleri), Uzaktan Eğitim ve Yakından İlgi gibi birçok eğitici yayın ile Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere uzaktan eğitim ile ulaşmayı başarıyor.

Ailelerin eğitim sürecinde bilgilendirmeleri amacı ile “BİZDEN” programı ve “ÖĞRETMENLER ODASI” programıyla farkı konularda izleyicileri bilgiler aktardı. Ayrıca özel eğitim öğrencileri için de bireysel farklılıklarına ve özel ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde ÖZEL EĞİTİM İÇERİKLERİ de haftalık yayın akışında belirtilen saatlerde izleyicilerle buluştu.

Sınavlara katılım yüksek

Eğitim hayatının önemli ayaklarından sınavlarda uzaktan online şekilde yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı kamuoyu bilgilendirmesinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin ölçme ve değerlendirme işlemlerinin salgın tedbirleri kapsamında yeniden düzenlendiğini belirterek ilkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda sınav uygulamasından muaf tuttu. İlkokul 4’üncü sınıf ile ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin sınavla değerlendirilmesi durumunun, öğrencilerin tercihine bırakılmıştı.

2021 Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavı’nda,  Milli Eğitim Bakanlığı, alınan tüm önlemler ile sınav uygulamasının standartlara uygun bir şekilde ve salgın etkilerinden mümkün olduğunca arınmış şekilde gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Merkezi sınavda sekizinci sınıfta eğitime devam eden 1.243.830 öğrencinin tamamının başvurusu otomatik olarak yapılırken; katılım 1.038.492 oldu.

19Ağustos 2021 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda 2021-2022eğitim ve öğretim yılında okullarda alınması gereken önlemler; Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde “Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” olarak hazırlandı ve il milli eğitim müdürlüklerine gönderildi.

Yüz yüze eğitim başladı

Salgın süresinde okullara temizlik ödeneği

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Bazında Öğrenci Temizlik Ödeneği için okullarda her öğrenci için hijyen desteği paketi hazırlayarak il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine okullara gönderilmesi için iletti.

Bakanlık’ın resmi web sayfasından edindiğimiz bilgilere göre okul başına 18.455 TL, öğrenci başına 28.60 TL öğrenci sayıları baz alınarak da okullarımıza toplamda 60 milyon TL aktarıldı.

Rehberde genel kurallar şu şekilde sıralandı:

“Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin tam doz aşılarının yapılmış olması önerildi.

Öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenir ve sonuçlar okul tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulur.

Öğrencilerle aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin de tam doz aşılarını yaptırmış olmaları önerilir.

Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması hâlinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske Millî Eğitim Bakanlığı tarafından edilir.

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanır.

Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılır.

Seminer haftasında öğretmenlere enfeksiyon kontrolü ve okula giriş koşullarını içeren eğitim verilecek ve okul yönetimince belirlenecek görevli tarafından bu programın uygulanması ve alınacak önlemlerin takibi yapılır.”

Yüz yüze eğitim başladı

Maske zorunlu; okullar yedek maske bulunduracak

Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesinden edindiğimiz bilgilere göre Covid-19 salgınında önlemler için zorunlu tutulan maske gelişimsel sorunu olan veya maske takmakta zorlanan çocuklar için istisna uygulanabileceği belirtildi.

Önlem rehberinde diğer tedbirler şu şekilde sıralandı:

“Maskenin çocuklar için uygun boyutta olması sağlanmalıdır.

 Maskelerin nemlenmesi durumunda değiştirilmesi için okul içerisinde yedek maske bulunması sağlanmalıdır.

Maske takamayan öğrencilerin, gelişimsel sorunları veya tıbbi nedenlerle (doktor raporu ile kayıt altına alınmış olan) maske takamayan çocukların da mümkün ise yüz koruyucu kullanımı sağlanmalıdır.

Çok yakın temasın gerektiği durumlarda maske ile birlikte yüz koruyucu kullanılması önerilir.

Öğretmenler, aşılanma durumundan bağımsız olarak okul bahçesine girişlerinden itibaren okulda bulundukları süre boyunca sürekli maske takmalıdır.

 Farklı sınıflarda ders vermeleri durumunda öğretmenlerin ders arasında maskelerini değiştirmeleri önerilir.

 Öğretmen odaları ve diğer ortak alanlarda bulunan kişilerin, aşılananlar da dâhil olmak üzere, sürekli maske takmaları sağlanmalıdır.

Yiyecek içecek tüketiminin mümkün olduğu kadar ayrı zamanlarda ve mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir.”

Veli ve ziyaretçilerin mümkün olduğunca okula girişlerine izin verilmeyecek

Diğer okul görevlileri ile ilgili tedbirleri de okullara ileten Milli Eğitim Bakanlığı rehberde yüz yüze eğitimde uygulanacak tedbirleri sıraladı:

“Okulda bulunulan süre boyunca ve her ortamda aşılanma durumundan bağımsız olarak sürekli maske takmalıdır.

 Maskenin nemlenmesi durumunda yeni bir maske kullanılmalıdır.”

Salgın döneminde veli ve ziyaretçilerin mümkün olduğu kadar bahçe de dahil olmak üzere okula girişlerine izin verilmeyeceği belirtilen rehberde okula girişin zorunlu olduğu hallerde en dış noktadan itibaren maske takmalarının sağlanması istendi.

Uzmanlar tarafından da sıklıkça önerilen sınıfların havalandırılması Sağlık Bakanlığı ve MEB ortak yayınlanan Rehber’de de yerini aldı. Ders sırasında sınıf pençelerinin risk yaratmayacak şekilde açık tutulması önerilirken teneffüslerde mümkün olduğu kadar tüm öğrencilerin açık alana çıkmaları, sınıf pencerelerinin ve kapısının tamamen açılarak hava akımı yaratacak şekilde en az 10 dakika süre ile havalanması sağlanması bildirildi.

Okulun ortak kapalı alanlarındaki pencerelerin sürekli açık kalması veya mümkün olduğu kadar havalandırılması bildirilen Rehberde merkezi havalandırma sistemleri bulunan binalar için; havalandırmaların mümkünse tamamen temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerektiği kaydedildi.

Havalandırma sistemlerinde bakım ve filtre değişimlerinin zamanında yapılması belirtilirken havalandırmanın mümkün olan en düşük hızla çalıştırılması iletildi. Rehberde doğal havalandırmanın tercih edilmesi gerektiği vurgulandı.  

Okul bahçesinde de sosyal mesafe gözetilecek

Mesafe kurallarının uygulanması ile ilgili şu tedbirler sıralandı:

Okul bahçesinde ve çevresinde öğrencilerin, öğretmenlerin, diğer çalışanların kalabalık gruplar oluşturması önlenecek.

Teneffüs saatleri, kalabalık oluşmaması için okulun fiziksel kapasitesi ve öğrenci mevcudu dikkate alınarak farklı zamanlara gelecek şekilde ayarlanacak.

Okula giriş, çıkış ve teneffüslerde sosyal mesafenin korunması için gerekli düzenlemeler yapılacak. Okul bahçesinde öğrenciler arasında sosyal mesafe olmasına özen gösterilecek.

Kapalı alanlarında farklı sınıf öğrencilerinin bir araya gelmesini en aza indirecek şekilde planlanma yapılacak. Okul giriş ve çıkış saatleri değiştirilemiyorsa ders başlangıç zamanları ve ders araları farklı sınıf öğrencilerinin bir araya gelmesini en aza indirecek şekilde planlanacak. 

Tükürük ve sekresyon çıkışına neden olacak aktiviteler açık alanda ve mesafeli olacak

Sınıf içerisinde öğrencilerin oturma düzeni yüzleri aynı yöne dönük olacak şekilde yapılandırılacak.

Öğrenciler arasındaki mesafenin belirlenmesinde okuldaki derslik ve öğrenci sayısına dikkat edilerek okul yönetimi tarafından sosyal mesafeye uygun düzenleme yapılacak.

Vaka hızının ve bulaş riskinin yüksek olduğu ya da vaka sayısında ani yükselme görülen bölgelerde il ve ilçe sağlık müdürlükleri koordinasyonunda gerekli tedbirler alınacak.

Tükürük ve sekresyon çıkışına neden olabilecek şarkı söyleme gibi yüksek sesle yapılan egzersizler mutlaka açık alanda ve öğrencilerin arasında tercihen en az 2 metre mesafe bırakılarak yapılacak.

Maskeler sadece yiyecek ve içecek tüketimlerinde çıkarılacak

Öğrenciler evlerinde veya okul dışında egzersiz yapmaya özendirilecek.

Beslenme saatleri okulun fiziki kapasitesi göz önüne alınarak mümkün olduğunca farklı zamanlara yayılacak. Yemeklerin mümkünse sınıf dışında, açık alanda ya da tavanı yüksek ve geniş, havalandırılabilir mekânlarda yenilmesi sağlanacak. Maskeler, sadece sıvı alımı veya beslenme sırasında çıkartılacak.

Ders süreleri, sınıfın fiziksel boyutu ve öğrenci sayısı dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak şekilde planlanacak.

Okulun rutin temizliği sıklaştırılacak.

Çocukların, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının el hijyeni için su ve sabun ile el yıkama olanakları sağlanacak ve ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri konulacak.

 Okulun başlangıcında velilere olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için “Bilgilendirme Formu” verilecek.

 “Velilerimiz çok rahat olsunlar”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi sayfasından edindiğimiz bilgilere göre Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer yüz yüze eğitimde uygulanacak tedbirlere ilişkin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak birinci önceliğimiz, tüm sağlık önlemlerini alarak okulları açık tutmaktır” açıklamasını yaptı. Bakan Özer MEB resmi sayfasında yayımlanan haberde yüz yüze eğitim için tüm hazırlıkların yapıldığını belirterek “Velilerimiz çok rahat olsunlar” diyor.

“Çocuklarımızın eğitimi, ülkemizin geleceği”

Milli Eğitim Bakanı Özer okul başlangıcında velilere olası hastalık durumu için bilgilendirme formu verileceğini ve bu metnin sadece okullar tarafından Covid-19 süreçleri ile ilgili bilgilendirildiklerine dair metin olduğuna dikkat çekiyor.

Bakan Özer veli de olsa okula her giren vatandaşın HES kodunun kontrol edileceğini belirterek okullarda salgın tedbirlerinin sıkı tutulduğuna işaret ederek Bakanlık sayfasında yayımlanan açıklamasında “”HES kodunda herhangi bir olumsuzluk olmadığı zaman mutlaka maske takarak okul ortamına girecekler. Hepimiz hassas bir şekilde davranacağız. Çünkü çocuklarımızın eğitimi, ülkemizin geleceği. Artık bunun kesintiye uğramaması lazım. Şunu özellikle belirtmek isterim. Önlemleri aldığımız müddetçe eğitim öğretimi yüz yüze devam ettirebilme imkanımız var. Tüm velilerimize, öğretmenlerimize, servis ve kantin çalışanlarımıza seslenmek istiyorum. Öncelikle kendi sağlıkları sonra da öğrencilerimiz ve eğitimin yüz yüze devam edebilmesi için kurallarımıza uyalım. Her türlü sağlık önlemini alalım.” dedi.

Bakan Özer okullarda salgın tedbirleri için kullanılacak tüm ihtiyaçların karşılandığını belirterek yaptığı açıklamada 81 ilde ve ilçelerde çok yoğun bir çaba içinde hazırlıkları tamamladıklarına dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve UNICEF eğitimin kesintisiz devam etmesini tüm ülkere önerdiğine dikkat çeken Bakan Özer Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada “Okul öncesi ve birinci sınıf toplam 2 milyon 359 bin 422 öğrencimiz, 2 gündür okullarına gidiyorlar. Bu okul öncesi ve birinci sınıflar için toplam 165 bin 450 öğretmenimiz aktif olarak bu hafta ders vermeye, uyum haftasına katılmaya başladılar. Şunu ifade etmek istiyorum ki bu 2 günlük süreç sorunsuz bir şekilde tamamlandı. İnanın yavrularımızın gözlerindeki mutluluk, o öğretmenleriyle buluşma hazzı, aynı zamanda öğretmenlerimizin öğrencileriyle buluşma hazzı her şeye, her türlü fedakarlığa değerdi.” dedi.

Birçok ülkede okulun ilk günü ertelendi

Salgına yönelik elektronik takip sistemi kurulduğunu duyuran Milli Eğitim Bakanı Özer Sağlık Bakanlığı ile koordineli olacak sistemde okul yöneticilerinin, ilçe milli eğitim müdürlerinin, il milli eğitim müdürlerinin süreçte alması gereken önlemleri veya durum değerlendirmesini elektronik sistemde yapabileceğini kaydetti.

UNICEF Türkiye’nin resmi web sayfasında yayımlanan analize göre dünyada birçok ülkede okulun ilk gününün COVID-19 nedeniyle ertelendiğine dikkat çekilerek; UNICEF’in; Dünya Bankası ve UNESCO ile birlikte hükümetleri okullarda toparlanmaya yönelik öncelikleri şu şekilde sıralıyor:

“Tüm çocuklar ve gençler için eğitim, sağlık, psikososyal destek ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve ihtiyaca özel hizmetlere erişebilecekleri okula geri dönüş programları uygulanması;

Öğrencilerin öğrenme kayıplarını gidermelerine yardımcı olacak telafi eğitimleri verilmesi;

Öğrenme kayıplarını telafi etmeleri ve dijital teknolojiyi eğitimlerine dahil etmeleri için öğretmenlere destek verilmesi.” UNICEF özellikle okulların kapanmasının son çare olması gerektiğine dikkat çekiyor. Dünyada birçok ülkede okulların açılması ertelenirken Türkiye’de bakanlıkların ve eğitimcilerin çabaları ile öğrenciler bugün yüz yüze eğitime başlıyor. Tedbirlere uyum ve aşılamanın hızla devam etmesi ile eğitimin aksamadan devam etmesi bekleniyor

Güncel Haberler

Haber Detayları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz