27.5 C
İstanbul
Ana SayfaGenelAralıklı oruç kalp sağlığını destekliyor

Aralıklı oruç kalp sağlığını destekliyor

Diyetisyen Berra Günay aralıklı orucun faydalarını sıralarken “Aralıklı oruç kalp sağlığını destekliyor” dedi

Gelişim Kuşağı Platformu Diyetisyen Berra Günay ile aralıklı orucun ayrıntılarına değindiği bir program yaptı. Diyetisyen Günay aralıklı orucun faydalarını sıralarken “Aralıklı oruç kalp sağlığını destekliyor” dedi

Diyetisten Günay aralıklı oruç ile ilgili “Aralıklı oruç çok popülerleşen bir diyet oldu. 4 tane çeşidi var. Bir tanesi 16 saatlik bir açlık ve geriye kalan 8 saatlik dilimde besin öğelerini dengeli bir şekilde verdiğimiz bir diyet şekli. 5’e 2 dediğimiz aralıklı oruç çeşidinde de ise haftanın 5 günü birey günlük beslenme rutinine devam ediyor. Diğer 2 günde ise üst üste olmamak koşulu ile diyetisyenin belirlediği 500 kalorilik bir diyet uyguluyor. Ben tez konumda da bunu üzerinde çalıştım ve çok güzel sonuçlar aldık. Ramazan orucu da bu aralıklı oruçlarından biridir.  Bir diğeri ise alternatif gün açlığı olarak 24 saatlik bir diyeti kapsıyor. Kişi kendine uygun çeşitlerden bir tanesini seçip uygulayabiliyor.”

“Motivasyon gerekiyor”

Aralıklı oruçta neyi ne zaman yememiz gerektiğinin önemine dikkat çeken Günay şunları kaydetti:

16/8 aralıklı oruçta örnek verirsek birey 11’de kahvaltısını yapıyor. 7-8 saatlik arada çay, maden suyu içilebilir. Diyeti uygulayan kişi çok acıkıyorsa kefir, kabak çekirdeği ve diğer kuruyemişlerden belirli ölçülerde yiyebilir ama çok tercih etmiyoruz yenilmesini. Bu 7- 8 saatte söylediğimiz o açlığı yaşaması lazım. En geç 7’de akşam yemeği yenilmeli. Gece yemek yemeler çok fazla olunca kişinin kilo alması da fazla olabiliyor. 7 de akşam yemeğini yedikten sonra ertesi gün 11’e kadar hiçbir şey yenilmemeli. Çok kolay bir diyet çeşidi değil. Biraz motivasyon gerekiyor.”

Aralıklı orucun faydaları

Aralıklı orucun faydalarına işaret eden Günay aralıklı orucun kilo kaybını desteklediğini belirterek “Aralıklı oruç uygulandığı çalışmalarda büyük kilo kaybı olduğu gözleniyor. 5’e 2 diyetini uyguladığım kişilerde gayet iyi bir şekilde sonuçlarını gördüm. Haftanın 5 günü istediği şeyi yiyen ve geri kalan 2 günde de kalorili besin önerdiğim kişilerde sonuçların güzel olduğunu gördüm.

Vücudumuz aç kaldığında öncelikle glikozu kullanıyor. Geriye kalan glikozda kaslarda ve karaciğer glikojen olarak çevriliyor.  Açlık durumunda kişi önce bu glikojeni kullanıyor. Glikojen de bittikten sonra yağ hücrelerine geçiyor. Bu aralıklı oruçta da 16 saatlik açlık olduğu için en son glikojeni tüketiyor ve en sonda da yağ hücrelerini tüketiyor. Bu yüzden aralıklı orucun en önemli faydası kilo kaybını desteklemesi.” dedi. 

İkinci fayda olarak diyabetli bireylerde yapılan bir çalışamaya dikkat çeken Günay diyabeti kişilerde aralıklı orucun doktor kontrolünde yapılması gerektiğini belirterek “Aralıklı orucu hekim ve diyetisyenle yürüttükleri takdirde kilo vermelerinin yanı sıra kan şekerlerinde de önemli bir düzelme de söz konusu.” dedi.

Aralıklı oruç kalp sağlığını destekliyor

Aralıklı orucun kalp sağlığını da desteklediğini belirten Diyetisyen Günay “Aralıklı oruç kalp sağlığını da destekler. Bir etkisi de kolesterol üzerinde. İki tip kolesterol var. LDL kolesterol kötü kolesterol, HDL kolesterol iyi kolesterol. Yapılan çalışmalarda da aralıklı oruç uygulayan kişilerde HDL’nin yükseldiği ve LDL’nin de düştüğünü gösteriyor. Kötü kolesterol aralıklı oruçla beraber düşüşe geçiyor. Aralıklı orucun da böyle bir etkisi de söz konusu.” ifadelerini kullandı.

Diyetisyen Günay “En önemlisi de aslında açlık kontrolünü sağlıyor. Aralıklı oruç ile ilgili 80 katılımcı ile yapılan bir çalışmada tokluk hormonunun azaldığını gösteriyor. Daha az açlık hissediliyor.” diyerek  aralıklı orucun açlık kontrolünü sağladığına dikkat çekti.

“Parkinson hastası bireylerde aralıklı oruç faydalı sonuçlar gösterebiliyor”

Kişinin beslenme alışkanlıklarına göre diyet günlerinin değiştiğine dikkat çeken Diyetisyen Günay ara öğünlerin önemine dikkat çekerek “Çok acıktığınız bir zaman diliminde süt grubu veya meyve ile dengelenmesi çok etkili olduğunu düşünüyorum. “ dedi.

Aralıklı orucun bir diğer faydasının beyni koruması olduğuna dikkat çeken Günay “Faydalarından biri de beyni koruması; yapılan bir çalışmada aralıklı oruç uygulanan kişilerde bireylerin beynindeki nörodejeneratif bozuklukları çok fazla düşüyor. Parkinson hastası bireylerde aralıklı oruç faydalı sonuçlar gösterebiliyor. Kalkan görevi görüyor.”  

Aralıklı oruç kalp sağlığını desteklerken aralıklı orucun yapılmaması gereken kişiler de var

Aralıklı oruç kimler uygulamamalı?

Aralıklı orucun uygulanmaması gereken kişilerin de olduğuna değinen; hamile bireyler ya da emzikli annelerde uygulanmaması gerektiğine dikkat çekerek nedenini şöyle açıklıyor:

“Çünkü anne karnında bir bebek var ve mineral ve vitamin bakımından daha besleyici bir diyeti uygulaması gerekir. Aralıklı orucu bu emziren annelere ve gebelere önermiyoruz. Çünkü sadece ünde 2 öğün ve çok faydalı bir diyet modeli değil hamileler için”  

Yeme bozukluğu olan kişiler için aralıklı oruç uygun değil

Aralık orucun gelişme çağında olduğu için çocuk ve ergenlere de tavsiye edilmediğini vurgulayan Günay “ Ayrıca kişinin geçmişinde bir yeme bozukluğu öyküsü varsa aralıklı oruç vermiyoruz. Vereceğimiz aralıklı oruç tam tersi bir etki yapabilir” dedi.

Diyetlerin kişiye bağlı olarak belirlendiğine dikkat çeken Günay “Hipoglisemik ataklı bireylerde bu diyetin kullanılmaması gerekiyor. Düşük şekerli insanlarda kullanılmaması gerekiyor. Uygulanacaksa bile bu hekim ve diyetisyen kontrolünde olmalı” dedi.

Aralıklı oruç çok uzun süre yapılmamalı

Safra kesesi problemi olan hastalar da aralıklı oruç kullanılamadığını belirten Günay bölgesel incelmede de aralıklı orucun etkili olduğunu belirterek  “Spor sonrası beslenme olması gerektiği için yoğun spor yapan bireylerin kullanmaması daha doğru olur.” İfadelerini kullandı. 

Aralıklı orucun faydalarını dile getiren Günay “Aralıklı oruçta çok uzun süre yapılmaması gerekiyor. Normal bir diyete dönülmesi daha faydalı olacaktır. Normal diyete 2 ya da 3 aya geçiliyor. Sürekli olarak uygulanacak bir diyet modeli değil. “ diyerek aralıklı orucun bir süreliğine uygulanan bir model olduğunu kaydetti.

Diyetisten Günay açıklamalarında aralıklı orucun faydalarını sıralarken; özellikle riskli bireylerde doktor veya diyetisyen kontrolünün önemine vurgu yaptı.

Güncel Haberler

Haber Detayları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz