25.4 C
İstanbul
Ana SayfaGenelSağlıklı diyet listesi için uzmanından öneriler

Sağlıklı diyet listesi için uzmanından öneriler

Diyetisyen Merve Sayın sağlıklı diyet listesi için “Hiç kimsenin diyeti size uygun değil” diyerek sağlıklı beslenme uyarılarında bulundu

Pandemi ile evde kalma sürelerinin uzaması diyetlere ilgiyi artırdı. Sağlıklı diyet listesi arayan kişiler diyetisyenlere ve çoğunlukla internette hazır diyet listelerine yöneldi. Diyetisyen Merve Sayın sağlıklı diyet listesinin kişiye özel olması gerektiğini belirterek; diyette doğru bilinen yanlışları ve sağlıklı beslenme önerilerini Haberton’a anlattı. Diyetisyen Merve Sayın açıklamalarında doğru bilinen yanlışlara da dikkat çekti

Pandemi sonrası zayıflama isteği ile başvurular arttı

Diyetisyen Merve Sayın hastalıklarda beslenme, emzirme döneminde ve gebelikte beslenme, sporcu beslenmesi, adölesan döneminde beslenme gibi bir çok alanda hem online  hem de yüz yüze danışmanlık veriyor. Pandemi döneminde evde kalma sürelerinin uzaması ve hareketsiz yaşamın getirdiği kilo problemlerinin artması ile danışanların ‘zayıflama’ isteği ile müracaatlarının arttığını belirterek danışanların pandemi sonrası isteklerini şu sözlerle anlattı:

Pandemi sonrasında çok fazla kilo aldıklarını ve bir an önce zayıflamak istediklerini söylüyorlar. Pandemide evde olmaya alışanlar için spor yapmak biraz daha gözlerinde büyüyor olabilir.”

Danışanları arasında sadece kilo vermek için değil kilo almak için başvuranların da olduğunu dile getiren Sayın “ Kilo almak isteyenlerin sayısı da çok. Sadece sağlıklı beslenmek adına başvuranlar da var. Hastalığını tedavi edici beslenmeyle toparlamak adına da başladığımız birçok danışanım var”

Diyetlerde doğru bilinen yanlışlar

Sağlıklı diyet listeleri için kişiye özel diyet programlarına dikkat çeken Sayın, diyetlerde doğru bilinen yanlışlara işaret ederek limonlu suyun yağ yakımında desteği olmadığını belirtti.

Limonlu su yağ yakımında destek değil

Sağlıklı diyet listesi olarak düşünülen ve doğru bilinen fakat yanlış olan bilgilere dikkat çeken Sayın “Diyetlerle alakalı doğru bilinen yanlışlar da ilk olarak efsane ile başlamak istiyorum limonlu suyun yağ yaktığını düşünüyorlar. Fakat makaleler bu yönde değil. Bize içtiğimiz su yardımcı olur içine sıkılan limonun ekstra yağ yakımına bir desteği maalesef ki bulunmamaktadır. Ancak sabahları veya gün içerisinde su içmekte zorlanan kişilerin aroma amaçlı suyuna eklemesi mantıklı olabilir. Midesinde rahatsızlığı olan kişiler sırf sadece limonlu suyun yağ yaktığına inandığı için her sabah kalkar kalkmaz açken limonlu su içiyor ve mide Ph’sı ile oynuyor mide mukozasına zarar veriyor.” dedi.

Diyet, kişiye özel olmalı

Diyetlerin sadece salatalı sıkıcı olarak düşünüldüğüne dikkat çeken Sayın, bunun doğru bilinen yanlış olduğuna dikkat çekerek sağlıklı diyet listesinin kişiye özel olduğuna işaret ederek “Bir de diyet denince kişiler genellikle çok sıkıcı Bir şekilde sadece salatayla besleneceklerini ve hiç sevmediği besinlerin diyette olacağını düşünüyor. Diyet demek kişiye özel beslenme biçimi demektir kişi neyi seviyor ise neye ihtiyacı var ise kan değerlerine günlük yaşantısına ve kendisine en uygun program oluşturulmalı ve diyet olan ön yargı kırılmalı. Şunu da eklemek isterim ki diyette hep yasak olduğunu düşünürler fakat diyet yasaksızdır ancak porsiyon kontrolleri ve dengelemekten ibarettir. Kaçamaksız diyet asla olmaz zaten bunun tadı da zevki de olmaz.” dedi.

Şok diyetlerde aynı hızla kilo alınır

Bir haftalık kilo verme programlarında kilo verilebildiğini ancak aynı hızla kiloların alındığına dikkat çeken Diyetisyen Sayın sağlıklı diyet listesi için şu uyarılarda bulundu:

“Hızlı kilo verirler ama verdikleri hızla aynı doğrultuda da kilo alırlar. Bazen motivasyon amaçlı alınan kiloları kırmak adına her zaman yediğiniz besinlerden vücudu şaşırtmak için detokslar uygulayabilirsiniz. Fakat kastım şok diyetler şok detokslar değildir.

Sağlıklı kilo verme ise diyeti bıraktıktan sonra da sürdürülebilir bir şekilde ilerleyecek beslenme programı ne ise onu uygulamak ve aşırı katı programlardan uzak durmaktır. Çünkü bizler insanız ve elbette ki bir nefsimiz var. Diyetteyken bunu belli ölçülerde köreltebiliyoruz fakat diyet bittikten sonra genellikle kişiler ne de olsa diyetin bitti diyerek diyette yasak olan tüm besinlere saldırabiliyor. O yüzden sağlıklı kilo verme, varsın şok diyetler kadar hızlı olmasın ama az az bile olsa kalıcı olandır.”

“Ödemler tartıdaki sonucu etkiler”

Ödemlerin de tartıda kendini gösterdiğini belirten Diyetisyen Sayın ödem atmak için şu önerilerde bulundu:

“Ödemler tartıdaki sonuçlarımızı da etkiler. Ödemlerin vücuttan gitmesi gerekir yağları yakabilmemiz için. Soğuk yeşil çayın, ananas suyunun, kiraz sapı çayının ödem atıcı etkisi vardır. Maydanoz, salatalık, yoğurt, kivi ve narın da ödem atımına desteği vardır. “

Sağlıklı diyet listesine öneri: Soğuk yeşil çayın, ananas suyunun, kiraz sapı çayının ödem atıcı etkisi vardır ”

Bazı hastalıklardan kaynaklı olarak ödem rahatsızlıkları olabileceğine dikkat çeken Diyetisten Sayın doktor kontrolünü önerirken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat her şeyi yaptığınız halde yine de ödemli olduğunuzu hissediyorsanız beslenmenizden belirli bir süre peyniri, turşuyu, kahveyi, şarküteri ürünleri elimine edip devam etmelisiniz. Bol su ile egzersiz ile bunu desteklemelisiniz bu şekilde de hiç gitmiyor dediğiniz ödemler gidebilir.”

Kilo almak için nelere dikkat edilmeli?

Kilo almak için paketli gıdalara yönelmenin yanlış olduğuna işaret eden Diyetisyen Sayın “Kilo alacağım diye nerede paketli ürün var ise ya da nerede zararlı ürün var ise bunları mideyi çöp kovası gibi görüp sürekli tüketmek yanlıştır. Çünkü kilo alımının da sağlıklı olması hem kastan hem yağdan alınması gerek.  Maalesef ki sürekli olarak kilo almak uğruna tüketilen zararlı besinler vücuda mutlak surette zarar verir. Kilo verirken ise her yerden duydukları yağlar çaylar ve ilaçlar mutlaka bunlardan uzak durmalılar. “ dedi.

Sağlıklı diyet listesinin vazgeçilmezi su

Sağlıklı diyet listesi için suyun önemine dikkat çeken Diyetisyen Sayın “Sağlıklı bir bünye için olmazsa olmaz elbette ki su olmalı. Zaten kişiler kilogram başına 35 ml su miktarının altında kalmamalı. Mutlaka 3, 3.5 saatte bir öğün yapılmalı daha fazla aç kalınmamalı. Mutlaka yedikleri protein kaynağının yanında salata olmalı özellikle et tavuk balık türlerinin. Çünkü bunlar liften fakir besinlerdir ve salata ile desteklenmelidir.

Bitki çayı alışkanlıkları olmalıdır. Örneğin beyaz çay, yağ yakımına destektir. Yeşil çay ödeme atımına destektir. Kiraz sapı çayı selülit görünümünü iyileştirir. Günlük bir ana öğünü kişinin mutlaka proteinden yüksek olmalıdır kas kütlesini korumak adına ve tabii ki vücuttaki birçok yapım aşaması adına önemlidir” dedi.

“Maden suyu gerçek mineralli sudur”

Soda ve maden suyunun farklılıklarına değinen Sayın maden suyunun diyete katkılarını vurgulayarak “Soda suyun içerisine gaz sıkılmış ve şekerli indirilmiş bir içecektir. Maden suyu ise hakiki olan gerçek olan mineralli sudur. Fakat halk içerisinde her ikisine de soda denilmektedir. Fakat her ikisi tabii ki aynı değildir. Sade maden suyu gün içerisinde tüketildiğinde hem diyete birçok katkısı var hem de vücuda bir çok katkısı var minerallerden zengin olduğu için örneğin kalsiyum magnezyum sodyum potasyum gibi değerlerden günlük mineral ihtiyacımızın belirli bir kısmı karşılamaktadır.” dedi.

Sağlıklı beslenme için diyetisyen kontrolü önemli

Kişilerin uzman kontrolü olmadan sağlıklı diyet listesi oluşturamayacağına dikkat çeken Sayın “Bireysel diyetlerde günlük alması gereken protein değerini genellikle kişiler alamıyor veya karbonhidrat ve yağ değerlerini de alamıyor. Bu sebeple kas kaybına yol açabilirler. Artı olarak hormon dengeleri ile oynayabilirler ve tabii ki birçok olumsuz durumda söz konusu. Diyetisyenle beraber hem dengelemeyi hem de daha sağlıklı beslenmeyi öğrenip kendilerine en uygun beslenme biçimine sahip olup bunu sürdürülebilir bir beslenme haline getirmeyi öğreniyorlar.” dedi.

Kahvaltıda yumurta olmalı

“Güne zinde başlamak için öncelikle Uykumuzu kaliteli bir biçimde almamız gerekir. “ diyen Sayın sağlıklı beslenme ve kilo dengesini korumak için şunları aktardı:

Gece 11 ile 2 veya 3 arasında salgılanan hormonlar yalnız uykudayken karanlık ortamda salgılanır. Bunlardan mahrum kalmamak gerekir ki böyle olursa ertesi güne tabii ki daha dinç ve uykumuzu daha iyi almış olarak başlarız. Kahvaltı olarak ise aşırı tok tutan anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta ile başlayabiliriz.  Yanında peynirimiz olabilir zeytinimiz olabilir avokadomuz olabilir tam buğday ekmeği sizlere eşlik edebilir. Canınız yumurta istemiyor ise yoğurtlu yulaflı meyveli ve kuruyemişli bir tabakta yapabilirsiniz kendinize.

” Gece 11 ile 2 veya 3 arasında salgılanan hormonlar yalnız uykudayken karanlık ortamda salgılanır ”

Online diyet ile danışan ve diyetisyen iletişim halinde

Online diyetlerin faydalarına değinen Sayın, sağlıklı diyet listesi uygulanmasında iletişimin önemine dikkat çekerek  “Benimle aynı şehirde ve ülkede olmayan insanlarla bir telefon kadar uzakta olduğum bir iletişim biçimi. Her hafta attıkları tartı sonuçları ve talepleri doğrultusunda programları değişmektedir. Yine online diyete başlamadan önce kişileri tanımak adına hem kan değerlerini isteyip hem kişisel bilgiler içeren anamnez formu doldurtarak bir de ek olarak telefonla arayarak onları tanıyıp onlara en uygun programları oluşturup adım adım hedeflerine yaklaştırıyorum. Gün içerisinde iletişim halinde oluyoruz. Bol motivasyonlu, enerjik ve başarılı bir süreç oluyor. Danışanlara faydaları tamamen bir telefon kadar uzaklarında olup bana istediklerinde mesaj atmalarıdır.” dedi.

” Kan değerleriniz, genetiğiniz, metabolizmanız bambaşkayken herkesin yaptığı diyeti yapmamalısınız ”

“Hiç kimsenin diyeti size uygun değil”

Sağlıklı diyet listesinin kişiye özgü olması gerektiğini önemle vurgulayan Sayın  “Her gün sosyal medyada sırf etkileşim uğruna insan sağlığı göz ardı edilerek çıkan ya da uydurulan bir çok diyet olabiliyor. Hiç kimsenin diyeti size uygun değil. Siz bambaşkasınız farklısınız. Kan değerleriniz, genetiğiniz, metabolizmanız bambaşkayken herkesin yaptığı diyeti yapmamalısınız. Birkaç diyet var örneğin ketojenik diyet gibi aralıklı oruç gibi. Bunlar kişinin kan değerleri yaşam biçimi el veriyorsa 1-2 hafta vücudu şaşırtmak adına diyetisyen kontrolünde yapılabilir.” dedi.

Diyetisyen Merve Sayın sağlıklı diyet listesi için yaptığı önerilerde kişiye özel programlara işaret ederek sağlıklı beslenmek ve vücut sağlığını korumak için uzman görüşlerinin olması gerektiğini vurguladı.

Güncel Haberler

Haber Detayları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz