25.4 C
İstanbul
Ana SayfaGenelOrganize sanayi bölgesi: Çarklar hızlanmaya başladı

Organize sanayi bölgesi: Çarklar hızlanmaya başladı

Ankara’da faaliyet Gösteren OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı Ve Yöneticileri Derneği sanayide çarkların hızlandığına dikkat çekerek aşılı kişi sayısının artmasının da önemine vurgu yapıyor

İş yerlerinde aşılanmayan çalışanlar hem çalışma arkadaşlarını hem de şirketlerin çalışma periyotlarını etkiliyor. Toplu çalışma ortamlarından biri olan sanayilerde de aşılanmanın az olması hem sektörü hem de paydaşları zor duruma düşürüyor. Sanayide yaşanan son gelişmeler ve Pandemi dönemi sanayi çalışmalarındaki farklılıklara mercek tutmak için mikrofonumuzu OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı Ve Yöneticileri Derneği’ne (ORSİAD)  uzattık.

Organize sanayi bölgesi yöneticileri: Çarklar da hızlanmaya başladı

Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı Ve Yöneticileri Derneği 1999 yılında Ostimli sanayicler tarafından kurulan bir dernek. Derneğin şu anki Başkanı Levent Çamur ise sektörün içinden biri ve aynı zamanda, Ankara Sanayi Odası’nda da 26. Komite Başkanı. ORSİAD  üç OSB’de faaliyet gösteren sanayici, işadamı ve yönetici pozisyonundaki üyelerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamlarına katkıda bulunma hedefiyle çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak ortaya çıktı.

İki yıldır Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı Ve Yöneticileri Derneği yönetiminde bulunan Başkan Çamur ve yönetim kurulu üyeleri Bilal Güneş ve Burcu Erdoğan Kaya başkan yardımcısı, Mehmet Duman genel sekreter, Ömer Ünsal sayman, Talip Işık, Ahmet Uğur Erzurum, Aybars Göztepe ve Zeki Aygül ilk günkü heyecanla derneğin işleyişinde önemli rol oynuyor.

“Aşılı kişi sayısının artması gerekiyor”

Yeni normalleşme ile birlikte sanayide yaşanan gelişmelere mercek tutan Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı Ve Yöneticileri Derneği Başkanı Çamur salgın dönemindeki yoğun kısıtlamalardan sonra yeni bir dönem yaşandığını belirterek “Çok zor, sıkıntılı, tekrar yaşamayı asla istemediğimiz günlerden, aylardan geçtik. Covid-19 önlemleri altında yeni normalleşmeye adım atarken önceliğimiz yine bizlerin, çalışanlarımızın ve toplumun sağlığı oldu. Kısıtlamalar ve yasakların azalması, aşılama çalışmalarının artmasıyla birlikte sanayide çarklar da hızlanmaya başladı.

Her ne kadar hammadde ve ara mal tedariği sıkıntısı gibi bazı sorunlarımız devam ediyor olsa da ticarette ve çalışma programlarında hızla eski günlere dönüş olduğunu söyleyebiliriz. Fakat sanayiciler olarak çok rahat olduğumuzu da söyleyemiyoruz. Maalesef sanayi bölgesinde özellikle mavi yakalı dediğimiz çalışanlarımızda aşılanma oranı hala çok düşük oranda seyrediyor. İş barışı, toplum sağlığı ve ülke ekonomisinin geleceği için aşılamanın mutlak surette genele yayılması, aşılı kişi sayısının artması gerekiyor” dedi.

Organize sanayi bölgesi yöneticileri: Çarklar da hızlanmaya başladı

Finans kuruluşlarının sağladığı teşvik ve destekler Dernek gündeminde

Covid-19 salgını başlaması ile birlikte bazı çalışmaların sekteye uğradığına değinen Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı Ve Yöneticileri Derneği Başkanı Levent Çamur “Salgından sanayi sektörümüz de olumsuz etkilendi, az veya çok bir şekilde hemen her üyemizin ticareti zarar gördü. Derneğimiz bu süreçte üyelerimize destek olmaya devam ederken, onların talep ve beklentilerini devletimizin ve sektörümüzün en üst makamlarına taşımaya gayret gösterdi.

Saha araştırmalarıyla reel sektöre dönük sağlanan teşvik ve desteklere ışık oldu. İş dünyasına dönük kamu bankaları başta olmak üzere finans kuruluşlarının sağladığı teşvik ve destekler daima derneğimizin gündeminde yerini aldı. Yönetimimiz, ihtiyacı olan her üyemizin mali desteklerden, yapılandırmalardan ve teşviklerden yararlanması noktasında üzerine düşeni yapmaya gayret gösterdi, göstermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Organize sanayi bölgesi yöneticileri: Çarklar da hızlanmaya başladı

“Ankara’nın ihracatı bu dönemde yüzde 21,3 arttı”

2020 yılı Mart ayından itibaren Covid-19 salgınının getirdiği koşullar nedeniyle sanayicilerin de zorlu süreçlerden geçtiğini dile getiren Çamur öncelik olarak çalışanların ve yöneticilerin sağlığını korumaya yönelik çalışmaları olduğunu vurgulayarak “Ankaralı sanayiciler olarak önce çalışanlarımızın ve bizlerin sağlığını korumaya, sonra da koşullar elverdiği sürece üretmeye, ürettiğimizi hem iç hem dış pazarda satmaya, ülke ve kent ekonomisine katkıda bulunmaya çalıştık. Bu eşsiz mücadele sayesinde ihracata büyük katkı sağladık. Ankara’nın ihracatı bu dönemde, yüzde 21,3 artarak, 5 milyar 160 milyon 679 bin dolara çıktı.

Geçen yılın 7 aylık döneminde Ankara’dan 4 milyar 253 milyon 664 bin dolarlık ihracat gerçekleşmişti. Başkent, bu performansıyla ocak-temmuz döneminde en fazla ihracat gerçekleştiren 6’ncı il oldu. Tabiki yapılacak daha çok iş, alınacak uzun bir yol var. Salgının sağlık üzerindeki etkileri azaldıkça ekonomide de toparlanma devam edecektir. Ancak aynı zamanda güven ve istikrar ortamının devamlılığı gerekiyor. Ayrıca uygun koşullarda daha fazla kredi fırsatı demek, şöyle bir dönemde üretim ve ihracatta artış demek. Yüksek faiz ortamı, üretim ve yatırımın önünde en büyük engel olarak durmaya devam ediyor. Yine salgın kaynaklı lojistik sorunu, hammade temini sorunu ve hammadde fiyatlarındaki artış belimizi büküyor.

Pandemide fiyatları fahiş oranda artan hammaddelerin ithalatındaki ek vergilerin geçici olarak askıya alınmasını istiyoruz. Sanayide aşılanmanın hızlanması da hepimizin öncelikli beklentisi olmaya devam ediyor.  Biz bütün bu talepleri sayısız kez gerek saha çalışması sonucu hazırladığımız raporları devletin ilgili kurumları ve meslek kuruluşlarımızla paylaşarak, gerek duyurularımızla basın ve kamuoyuyla paylaşarak gerekse çeşitli temaslarımızla gündeme getirdik, takip ettik, ediyoruz. Biliyoruz ki özellikle finansmana erişim sorununu çözersek yatırımın, üretimin ve istihdamın da önünü açacağız. Bizim üretmekten, ürettiğimizi satmaktan başka çıkar yolumuz yok” dedi.

“Dünya ekonomisi yüzde 4,3 küçülürken Türkiye ekonomisi yüzde 1,8 büyümeyi başardı”

Ankara’nın sanayi merkezi olan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nin ticaret hacminin çok güçlü olduğuna dikkat çeken Çamur şu ifadeleri kullandı:

“Ortadoğu’nun en büyük sanayi merkezlerinden biri konumunda olan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, Ankara sanayisinin de öncüsü ve ekonomimizin bel kemiği. 20’ye yakın sektör, 140 civarında iş kolu ve 6 binden fazla işletmesi, 60 bini aşan çalışanıyla OSTİM, başlı başına bir güç, ihtiyaçların karşılanmasında çözüm merkezi, uluslararası arenada ülkemizin yüz akı.

OSTİM demek Ankara sanayisi, Türkiye sanayisi demek aynı zamanda.  Tabi son iki yılımız tüm dünya için salgının gölgesinde, derin etkisi altında, sıkıntılarla geçen bir yıl oldu. Sağlıktan ekonomiye, sosyal yaşamdan eğitime kadar neredeyse tüm alanlarda Covid-19’un ağır etkilerini yaşadık, kısmen de yaşamaya devam ediyoruz. Sanayi sektörü de en çok pandeminin açtığı girdapta çırpındı. Ancak Türk ekonomisi pandemiye rağmen büyüdü. 2018’deki kur şokundan sonra yaşadığı toparlanma, salgınla birlikte sekteye uğrasa da geçen yıl dünya ekonomisi yüzde 4,3 küçülürken Türkiye ekonomisi yüzde 1,8 büyümeyi başardı.

Bu başarıda en büyük paylardan biri sanayi sektörüne ait.  Fakat yine de ekonomimiz pandemiden çok büyük zarar gördü. Ülkemizdeki işletmelerin yüzde 95’ten fazlası KOBİ niteliğinde. KOBİ’ler hem ekonomimizin bel kemiği hem de pandemi gibi krizlerin yükünü en fazla çeken şirketler. Pandemi döneminde KOBİ’lerimizin önemli bölümünün borçlanma maliyeti yüksek oranda arttı. Çeşitli destek, teşvik ve borç yapılandırmalarıyla bu yük hafifletilmeye çalışılsa da reel sektörün daha fazlasına ihtiyacı olduğu bir gerçek.”

“İhracat bu ülkenin geleceği”

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi yöneticileri olarak hem Ankara hem Türkiye ekonomisine katkı için en büyük projelerinin ‘tüm üyeleri ihracatla tanıştırmak’ olduğunun altını çizen Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı Ve Yöneticileri Derneği Başkanı “İhracat bu ülkenin geleceği. Yükte hafif pahada ağır, katma değeri yüksek ürünler ürettiğimiz, ürettiğimizi ihraç ettiğimiz sürece karşımızda hiçbir güç duramaz. O nedenle diyoruz ki ‘ihracat yapmayan sanayici kalmasın.’ Elbette dernek olarak sayısız planın, projenin, çalışmanın hazırlığı içerisindeyiz. Ülkemizin ve şehrimizin sanayisinin gelişmesi için, üyelerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamlarına katkı sağlamak için bu çalışmaların bir an evvel hayata geçmesi için de tam normalleşmeyi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güçlü diyaloglara sahip dernek ORSİAD

ORSİAD olarak OSTİM, İvedik ve Sincan OSB’lerdeki yönetimlerle işbirlikleri, kamudaki bağlantılar, yerel yönetimlerle, diğer ekonomi tabanlı sivil toplum kuruluşlarıyla güçlü diyaloglarını sürdüreceklerine dikkat çeken ORSİAD Başkanı Çamur şu ifadeleri kullandı:

“Biz her şeyden önce üyelerimizin birbirlerini ve yaptıkları işi iyi tanımalarını, ticari işbirliği kurmalarını hedefleyen bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bu çerçevede bu sıkıntılı günlerin etkileri tamamen ortadan kalktığında firma ziyaretlerimizin yanı sıra, üyelerimizi bir araya getirecek organizasyonlara da ağırlık vereceğiz. Yurt içi ve yurt dışı fuarlarına katılım noktasında da son derece duyarlı bir yönetimiz.

Üniversite-sanayi işbirliği, sanayide nitelikli eleman temini gibi gündemimizde olan birçok konuyu sonuçlandırma noktasında güçlü bir iradeye sahibiz. Bu arada sosyal sorumluluk çalışmalarını çok önemsediğimizin de bilinmesini isteriz. Toplumun dezavantajlı kesimlerine dönük olarak şimdiye kadar pek çok organizasyon gerçekleştiren derneğimiz, hayat normale döndüğünde de yaşlılarımıza, kimsesiz çocuklarımıza, engellilerimize sahip çıkmayı, hatta bu konuda bakanlıklarımızla işbirliği içerisinde olmayı sürdürecektir.“

“Umudumuzu yitirmeyelim”

ORSİAD Başkanı Çamur ülkede yaşanan son gelişmelere de değinerek umutlu olunması gerektiğini önemle vurgulayarak “Umudumuzu yitirmeyelim. Çalışmaktan, üretmekten vazgeçmeyelim. Ülke olarak, milletçe ihtiyacımız olan yegane unsur birlik ve beraberlik içinde üretmeye devam etmek, geleceğe umutla bakmak. Dünyanın en zor ama zamanda en güzel coğrafyasında yaşıyoruz. Bunun değerini bilmek zorundayız. Ülkemizin değerlerine sahip çıkmak zorundayız.” dedi.

ORSİAD Covid-19 pandemisinin getirdiği zorlu koşullara rağmen OSTİM organize sanayi bölgesi ile birlikte güçlü durmayı başarıp Ankara’nın ve ülke ekonomisinin daha da kalkınması için çalışmalarına devam ediyor.

Güncel Haberler

Haber Detayları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz