25.4 C
İstanbul
Ana SayfaGenelKadına şiddete ‘Kayıtsız Kalma’dılar

Kadına şiddete ‘Kayıtsız Kalma’dılar

Çiğli Belediyesi; kadına şiddete karşı ‘kayıtsız kalma’mak için 25 Kasım’da saha çalışması ile farkındalık yarattı

İzmir’de Çiğli Belediyesi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadına şiddet farkındalığı için saha çalışması yaptı. Çiğli’de Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun 0212 656 96 96 ve 0549 656 96 96 numaralı “Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı” bilgilerinin yer aldığı elektronik tabelalar da vatandaşlara dağıtıldı.

Çiğli Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde “Kayıtsız Kalma” sloganıyla düzenlediği saha çalışması; Çiğli Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün öncülüğünde gerçekleştirilen saha çalışması, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan ve yönetimi, CHP Çiğli Kadın Kolları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, dernek yöneticileri, kadın muhtarlar ve vatandaşların yoğun katılımıyla belediye binası önünde başladı.

Kadınların da katılım sağladığı “Şiddete Hayır” boyama etkinliği ve şiddetle mücadele konusunda toplumsal farkındalığın oluşturulmasına yönelik bilinçlendirme çalışması yapılırken; kadınlar şiddetle mücadele ile ilgili duygu ve düşüncelerini turuncu kağıtlara döktü.  Kadına şiddete karşı tek yumruk olan kadınlar “Artık öldürülmek istemiyoruz” diyerek şiddetin boyutuna dikkat çektiler.

Aile içerisinde şiddete uğrayan kadınlara destek olmak amacıyla eczane, kuaför ve sağlık ocakları ve belediye binalarına Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun 0212 656 96 96 ve 0549 656 96 96 numaralı “Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı” bilgilerinin yer aldığı elektronik tabela dağıtıldı. Tabelaları dağıtan Başkan Gümrükçü, “Kadınlarımızın haklı mücadelesinde yanlarındayız. Şiddete uğrayan kadınlara danışmanlık hizmeti veren bu hattın yaygınlaşması çabasındayız” dedi.

“Kadın hakları mücadelesi ile ilgili daha yapacak çok işimiz, yürüyecek çok yolumuz var”

Kadına yönelik şiddetin  hemen son bulması adına her türlü desteği sağlamaya devam edeceklerini ifade eden Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü kadınlara yönelik şiddetin, yalnızca kadınların değil toplumun tamamının sorunu olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Ülkemizin ve dünya nüfusunun yarısının kadın olduğunu düşünürsek bu sorunun farkında olmayanlar utanmalı. Erkeğin ne hakkı varsa kadının da o hakkı var. Bu eşitsizlik sorununa çözüm üretmek için 1 gün bile bekleyemeyiz. Kadınların artık şiddetle değil bilimle, üretimle, kültür sanatla ve gelişmişlikle anılması gerekiyor. Çiğli Belediyesi olarak, kadınların hayatın her alanında eşit, özgür ve adil bir yaşam elde etmeleri adına üzerimize düşen sorumlulukların bilincindeyiz. 2019 yılından bu yana da kadın hakları ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıl İnsani Gelişme Vakfı tarafından Büyükşehirlerde yapılan anket çalışmaları sonucunda kadın temsili konusunda 6. ilçe belediyesi olduk.”

Belediye Başkanı Gümrükçü Türkiye’yi kadın hakları konusunda bilinçli ve  farkında olan kişilerin yönetmesi gerektiğine dikkat çekerek “Kısa süre önce tüm mahallelerimizde 30 kişilik bir ekiple kadınların talep, ihtiyaç ve sorunlarını belirlemek adına bir çalışma yaptık. Bu veriler doğrultusunda hizmet ve projeleri hayata geçireceğiz. Kadın hakları mücadelesi ile ilgili daha yapacak çok işimiz, yürüyecek çok yolumuz var. Bu çalışmalarımızı kadınlarla birlikte artık tek bir çatı altında yürüteceğiz. Bunun için yeni bir bina tahsis ettik. Bu binaya da Türkiye’deki kadın hakları mücadelesinin öncü isimlerinden olan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ın ismini vereceğiz. Bu mücadelenin simge günlerinden 25 Kasım’da Çiğlimizin yürekli kadınları ile birlikte alanlara indik. Şiddete Karşı farkındalık çalışmalarında bulunduk” dedi.

Gümrükçü duyarlılık göstererek çalışmalara destek veren herkese teşekkür ettiğini söyledi. Çalışmalara katılanlara, bu yıl kadınlara yönelik şiddetle mücadelenin rengi olarak belirlenen turuncu renk maske ve fular dağıtıldı.

Belediyeden “Farkındayız, Haklarımız Var” söyleşisi

Çiğli Belediyesi ‘Kayıtısız Kalma’ programı kapsamında saha çalışmasını sürdürürken; bir yandan da bilgilendirme toplantısı düzenledi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında “Farkındayız, Haklarımız Var” konulu söyleşide katılımcılar avukat Funda Ekin ve Klinik Psikolog Nil Katre ile bir araya geldi.

İzmir Çiğli’de Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün öncülüğünde Fakir Baykurt Etkinlik Salonu’ndaki söyleşiye Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, kadın hakları üzerin çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ve dernekler, kadın müdürler, kadın muhtarlar ile Çiğli ve diğer ilçelerden çok sayıda kadın katıldı. Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, kadınlara “Çiğli Belediyesi olarak, kadınların aile, iş ve sosyal hayatta hak ettiği yaşam standartlarına kavuşması için gayret gösteriyoruz” diyerek seslendi. 

Başkan’dan Çiğili’nin kadınlarına teşekkür

Kadına yönelik şiddetin son bulması gerektiğine vurgu yapan Belediye Başkanı Gümrükçü, kadınların sahip oldukları hakları içselleştirmek gerektiğini belirterek saygı duyulması gerektiğini kaydetti. Gümrükçü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayatın herhangi bir alanında karşılaşılan sorunların veya yaşanan ekonomik sıkıntıların sonuçlarının aile ve toplum içerisinde kadına yönetilmesinin önüne geçmeliyiz. Çiğli Belediyesi olarak, kadınların aile, iş ve sosyal hayatta hak ettiği yaşam standartlarına kavuşması için gayret gösteriyoruz. Bu mücadelede en önemli unsurların başında kadınların kendi haklarının bilincinde olması geliyor. Bu doğrultuda, Çiğlili kadınların haklarıyla ilgili bilinç seviyesini yukarılara taşımak adına önemli bir söyleşi düzenledik. Fikirleriyle söyleşimize değer katan kıymetli konuklarımıza ve bu mücadeleyi sürdüren Çiğlimizin yiğit kadınlarına bir kez daha teşekkür ediyorum.

“Toplumsal farkındalığımızı artırmalıyız”

Kadına şiddet mağdurlarının ihtiyaç duyduğu önemli desteklerden biri de psikolojik destek. Klinik Psikolog Nil Katre Koç Fakir Baykurt Etkinlik Salonu’ndaki söyleşide kalıcı çözümlere dikkat çekti. Psikolog Koç Mustafa Kemal Atatürk’e kadınlara özgürce konuşma imkanı verdiği için teşekkür ettikten sonra şunları kaydetti:

Kadın hakları mücadelesiyle ilgili toplumsal farkındalığımızı artırmalıyız. Bu noktada, kadının bilinçlenmesi büyük önem arz ediyor. Huzurlu ve şiddetten uzak ailelerde yetişen çocuk sayısını artırarak toplumun en önemli sorunu kadınlara yönelik şiddete geçici değil köklü çözümler üretmiş oluruz.

“Haklarımızın bilincinde olmalı, asla umutsuzluğa kapılmamalıyız”

Kadınların hakları üzerine çalışmalar yürüten Avukat Funda Ekin kadın hakları kavramının bilincinde olunması gerektiğine dikkat çekerek eşit, adil ve özgür yaşam vurgusu ile şunları kaydetti:

“Öncelikle kadın hakları kavramının bir bütün olduğunun bilincinde olmalıyız. 2012 yılında İstanbul’da imzalanan ve biz kadınlar için çok kıymetli olan İstanbul Sözleşmesi’nden her ne kadar bir gece yarısı kararnamesi ile çıkılmış olsa da bu haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizde çok güçlü bir kadın mücadelesi var. Kadınlar için karamsar bir hava varmış gibi gösterilmeye çalışılsa da hukuki anlamda verdiğimiz mücadele sonucunda elde ettiğimiz ciddi kazanımlar mevcut. Haklarımızın bilincinde olmalı, asla umutsuzluğa kapılmamalıyız. Mücadelemizi örgütlü bir şekilde sürdürürsek hak ettiğimiz eşit, adil ve özgür bir yaşama en kısa sürede kavuşabiliriz.

Güncel Haberler

Haber Detayları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz