27.5 C
İstanbul

HAKKIMIZDATHA
Türk Haberler Ajansı

“KAMU YARARINA ÇALIŞAN KURUM” STATÜSÜNDEDİR.
 
1950 yılında kurulan Türk Haberler Ajansı‘nın kuruluşunu müteakiben Bakanlar Kurulu tarafından ” Kamu Yararına Çalışan Kurum “  statüsüne alınarak, adında “Türk” sözcüğünün kullanılmasına karar verilmiştir.
Başbakanlık Basın – Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün arşivleri ve Devlet Yıllığında Türk Haberler Ajansı ile ilgili şu bilgilere rastlanmaktadır.
 
Türk Haberler Ajansı, kurulduğu yıldan itibaren, yabancı ülkelerdeki çeşitli haber ve fotoğraf ajansları ile yaptığı bağlantılar sayesinde, hem yurtdışından yabancı kaynaklı haberleri Türkiye’ye hem de Türkiye kaynaklı haberleri yabancı basına resimli olarak servis etmeye başlamıştır.
 
Ajansın kuruluş yıllarında Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, İzmir, Konya, Mersin, Samsun ve Trabzon’da yurtiçi büroları; Avusturya, Batı Almanya, İsviçre, Kıbrıs ve Danimarka’da da yurt dışı temsilcilikleri bulunmaktaydı.
 
Türk Haberler Ajansı, yurtiçi ve yurtdışından ürettiği resimli ve resimsiz haberleri TRT, Basın-Yayın Genel Müdürlüğü ile Güneş, günaydın Grubu, mahalli gazeteler, Cumhuriyet, Dünya, Milliyet, Milli Gazete, Yeni Asır, Rapor, Bursa Hakimiyet, Bursa, Türkiye, Hakimiyet, Son Saat, Yeni Devir, Hürses, Yeni İstanbul, Ayrıntılı Haber, Ankara Barış, Hürvatan ve Daily News’a gibi kendisine abone olan yayın organlarına servis etmekteydi.
 
Ayrıca, Reuter, BTA, TASS, Ager Pres, BBC, Norveç ve İsveç Televizyonları, Belga, Keystone Press ve ANOP gibi uluslararası kuruluşlarla haber ilişkileri içinde olan Türk Haberler Ajansı, daha sonra Arap ülkeleri haber kuruluşlarıyla da ortaklaşa çalışmaya girmiştir.
 
1950 ile 1968 yılı arasındaki 18 yılda başarılı bir çalışma sergileyen ajans 1968 yılında Anonim Şirket haline dönüşmüştür.
 
Anonim şirketin kurucu ortakları arsında Türk basınının önde gelen büyük kuruluşlarından Milliyet Gazetesi, Tercüman Ğazetesi, Güçlü Gazetecilik Yayıncılık ve Matbaacılık A.Ş., Dünya gazetesi ile Tifdruk Matbaacılık A.Ş.’de bulunmaktaydı.
 
Yönetim Kurulu ise,  Şevket RADO, Bedii FAİK, Kemal ILICAK, Abdi İPEKÇİ ve Kadri KAYABAL’dan oluşmaktaydı. 
 
Türk Haberler Ajansı’nın 1968 yılından sonra teknik imkânları daha da geliştirilmiş ve fax sistemini yurdumuza ilk getiren ajans olmuştur.
 
Merkezi ve genel müdürlüğü İstanbul’da Cağaloğlu Basın Sarayında bulunan Türk Haberler Ajansı’nın yurt içi büroları şunlardı:
 
Edirne, Bursa (merkeze dupleks teleks kanalı ile bağlı), Çanakkale, Eskişehir, İzmir, Konya, Ankara (multipleks kanal-1 telefon-4 teleks kanalı), Antalya, Adana, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Erzurum.
 
Türk Haberler Ajansı kadro olarak Türkiye’nin en büyük basın kadrolarından birine sahip bulunmaktaydı. 375 adet prim sistemi ile çalışan yurt muhabirlerinin yanı sıra sarı basın kartı sahibi kadrolu 81 elamanı bulunmaktaydı.
 
Ajansın merkez örgütlenmesi ise,
  1. Haber servisi
  2. Fotoğraf servisi
  3. Magazin servisi
  4. Sanat servisi
  5. Fax servisi
  6. İnşaat bülteni servisi
şeklinde oluşmaktaydı.
 
Son yıllarda Türk Haberler Ajansı:
 
Kurulduğu günden bugüne kadar kesintisiz olarak Türk basın hayatında; hem habercilik hem de  “Gazetecilik Okulları”nın bulunmadığı dönemlerde,  çok değerli gazetecilerin yetiştirilmesi hususunda bir misyon üstlenmiş olan Türk Haberler Ajansı halen bu misyonunu sürdürmektedir.
 
Basın hayatına görüntülü haberciliğin girdiği ve televizyon kanallarının kurulmaya başladığı dönemde Türk Haberler Ajansı da  “Görüntülü Haber Servisi” ni kurarak,  gazete haberciliğinin yanı sıra, televizyon kanallarına hem görüntülü haber servisi vermekte, hem de prodüksiyon hizmetleri ile görsel medya için televizyon programları hazırlamaktadır.
 
Türkiye’de medyanın belli ticari kuruluşlar elinde tekelleşmeye başlamasından sonra, her medya kuruluşu kendi ajansını kurmuş ve yayın organlarında kendi ajansının haberlerini kullanmaya başlamışlardır.
 
Türk Haberler Ajansı, bu dönemde rutin haberleri takip etmekten vazgeçmiş, sadece özel haber üretmeye başlamıştır. Özel haberciliğin yanı sıra, televizyon programcılığı ve prestij kitap yayıncılığı birimlerini kurarak bu dallarda iddialı olmuştur.
 
Televizyon Programcılığı:
 
TRT’nin en uzun soluklu programlarından birisi olan ve Elçin TEMEL’in sunumu ile başlayan “Politika Kulvarı” programı 14 yıl ve 728 bölüm olarak Türk Haberler Ajansı tarafından hazırlanmıştır. Ömer ÖNDER’in sunduğu “İller Yarışıyor” adlı yarışma programı, Hülya UĞUR’un sunduğu “Tele-Politik” adlı politika programı ve “Aşıklar Meclisi” adlı kültür programı da Türk Haberler Ajansı’nın yapıtları arasındadır.
 
Prestij Kitap Yayıncılığı:
 
Türkiye’nin yabancı ülkelerde tanıtımı amacı ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Çince, Japonca, Arapça ve Farsça olmak üzere 12 dilde basılarak, hedef ülkelerin politikacıları, basın mensupları ve sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz olarak dağıtımı yapılan “TÜRKİYE RESMİ TANITIM KİTABI” 15 yıldan bu yana Türk Haberler Ajansı tarafından her yıl güncellenerek basılmakta ve dünyaya dağıtılmaktadır.
 
Türkiye Tanıtım Kitabına Avruya’dan ödül :
 
Ülkemizin yurt dışında tanıtımı amacıyla Ajansımız tarafından 47 bilim adamı ve uzmana hazırlatılan ve her yıl güncellenerek yayınlanan “Türkiye” adlı tanıtım kitabı, Almanya’da  yayın alanı Turizm ve tanıtım olan bir gazete tarafından Avrupa Ülkelerinin tanıtım kitapları arasında en mükemmeli seçilmiş ve Gazetenin bir sayısı “Türkiye” adlı tanıtım kitabına ayrılmıştır.
 
Konu ile ilgili Dışişleri Bakanlığımıza gelen bir yazı tarafımıza bildirilmiş ve Ajansımız tarafından gazetenin yapacağı yayına ilişkin dokümanlar gönderilmiştir.
 
“İşte Türkiye”nin Avrupa Ülkeleri Tanıtım Kitapları arasında en mükemmeli seçildiği, yerli ve yabancı Televizyon kanallarında da haber olarak yayınlanmıştır.
 
Bilgi – İşlem Teknolojisi Bölümü:
 
Türk Haberler Ajansı ayrıca Bilgi-İşlem Teknolojileri üzerine güçlü bir ekip oluşturarak, Televizyon Sistemleri Kurulumu, Her çeşit stüdyo kurulumları, canlı yayın arabası donanımları, Internet üzerinden canlı yayın hizmetleri vermektedir. Bu konularla ilgili geniş bilgiler Internet Sitesi içerisinde bulunmaktadır.

Güncel HaberlerSon Dakika

En Son HaberlerSon Dakika