48

78

79


Özal, parti kurma çalışmalarında, bir zamanlar DPT'de, Başbakanlık'ta ve özel sektörde birlikte çalıştığı arkadaşlarını yanında bulur. Hepsi Özal'ın çağrısına" evet" derler.

Planlama'ya Özal tarafından alınan Nevzat Yalçıntaş, Yahya Oğuz, Kutlu Savaş, Ahmet Remzi Hatip, Mehmet Dölger, Hasan Celal Güzel, Temel Karamollaoğlu, Kazım Oksay, Vehbi Dinçerler, Yılmaz Ergenekon, Avni Akyol, Ekrem Ceyhun, Yusuf Bozkurt Özal, Hüsnü Doğan, Agah Oktay Güner, Yıldırım Aktürk, Vahit Eldem, Şükrü Akgüngör, Ekrem Pakdemirli, Ahmet Selçuk, Mehmet Aydın, Metin Emiroğlu, Akgün Albayrak, Şadi Pehlivanoğlu, Mustafa Taşar gibi sağ görüşlü uzmanlar, sonraki yıllarda önemli yerlere gelecek, bazıları bakanlık koltuğuna bile oturacaktır.

Bu kadro kendi içinde çeşitli görüşlere ayrılmasına rağmen, Özal'ın kuracağı partinin çekirdeğini oluşturacaktır. Hatta diğer partilerle sol partilerin çekirdek kadroları bile, yine o tarihteki Planlamacılardan çıkacaktır. Mesela Hikmet Çetin, Erol Çevikçe, Onur Kumbaracıbaşı, Tevfik Çavdar, Birgen Keleş, Murat Karayalçın gibi planlamacılar sol partilerde yer alırlar.

Özal, parti kurma çalışmalarına başlarken, özellikle planlamacı arkadaşlarından büyük destek görür. Hüsnü Doğan, Vehbi Dinçerler, Metin Emiroğlu, Yıldırım Aktürk, Ekrem Pakdemirli, Şadi Pehlivanoğlu, Mustafa Taşar, Mehmet Aydın, Akgün Albayrak, Veysel Atasoy, Hasan Celal Güzel, Kazım Oksay ve diğerleri... Azal'ın her göreve gelişinde arayıp bulduğu ve göreve çağırdığı bu planlamacılar, şimdi Özal'ın başlatmakta olduğu siyasi harekette tereddütsüz yer almaya hazırdırlar. Özal, onları hiçbir zaman unutmuş, ihmal etmemiş, yalnız bırakmamıştır. Şimdi de onlar Özal'ı yalnız bırakmayacaklardır.

Ekip çalışmasıyla ancak başarıya ulaşılabileceğine inanan Özal, parti kurma çalışmalarını da ekibiyle yürütecektir.

1979'da Başbakanlık Müsteşarlığı ve DPT Müsteşar Vekilliğine getirildiğinde de, Başbakanlık'ta ve DPT'de önce ekibini kurmamış, Ekrem Pakdemirli, Kaya Erdem, Hasan Celal Güzel, Adnan Kahveci, Hüsnü Doğan, Yıldırım Aktürk, Kazım Oksay gibi yakın arkadaşlarını çevresine toplamamış mıdır?
 


Anavatan Partisi'nin Doğuşu

Özal'ın liderliğinde başlatılan parti kurma çalışmaları giderek hızlanır. Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edilen Siyasi Partiler Kanunu, 24 Nisan 1983 günü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girer. Konsey'in 70 sayılı kararıyla konulan siyasi faaliyette bulunma yasağı da 76 sayılı kararla kaldırılır. O güne kadar perde arkasında sürdürülen parti kurma çalışmaları artık açıkça yapılmaya başlanmıştır.

Emekli orgeneral Turgut Sunalp'ın sağda bir parti kurması kesinleşir. Konsey güdümünde bir parti olacaktır bu.. 12 Eylül döneminde Başbakanlık Müsteşarlığı yapan İzmir eski valisi ve İsmet Paşa'mın özel kalem müdürü Necdet Calp, solda bir parti kurmak için teşebbüse geçer ve Konsey'den izin alır.

Sağda eski AP'liler ile Mehmet Yazar ve solda İsmet Paşa'nın oğlu fizik profesörü Erdal İnönü de, parti kurma çalışmalarına başlarlar.

Özal, parti kurma çalışmalarında İstanbul'a ağırlık verir. ITU'den arkadaşı olan Mükerrem Taşçıoğlu'nu, yıllardır tanıdığı Anadolu Makine Ticaret AŞ. Genel Müdürü Sara Giray'ı 1950'li yıllarda Türkiye Milliyetçiler Derneği Genel Başkanlığı yapmış olan Prof. Dr. Ercüment Konukman'ı, İzmir Göztepe Kulübü'nün başkanı Muzaffer Atılgan'ı, Leyla Yeniay Köseoğlu'nun getirip tanıştırdığı Almanya'da eğitim görmüş Mesut Yılmaz'ı da kadrosuna dahil eder.

Ankara'da Kennedy Caddesi 144 numaralı üç katlı bir bina bulunur. Burası partinin genel merkezi olacaktır.Özal, Ankara'ya gider ve partisinin kuruluşuyla ilgili son çalışmaları orada yapar. Bu arada, Bedrettin Dalan, Doğancan Akyürek, Vural Arıkan, Cavit Kavak ve Erol Aksoy da kurucular arasında yer almak istediklerini bildirirler.

Özal, 20 Mayıs 1983 günü saat 9.00'da, yanında Leyla Yeniay Köseoğlu, Hüsnü Doğan, Necat Eldem, Kamil Coşkunoğlu ve Cahit Aralolduğu halde, İçişleri Bakanı Selahattin Çetiner'i ziyaret eder ve partisinin kuruluş dilekçesini verir. Partinin adı "Anavatan Partisi", amblemi ise "bal petekleriyle donanmış Türkiye haritası üzerinde bal arısı" dır. (1)

 

(I) Anavatan Partisi'nin kurucular listesi şu isimlerden oluşur :
Turgut Özal. Abdülhalim Aras. Hüsnü Doğan. Vehbi Dinçerler. Prof. Dr. Ercüment Konukman.


 

 Geri

İleri