48

70

71


duat faizlerinin yükselmesine ve yüzlerce bankerin piyasaya çıkmasına neden olur. Başbakan Yardımcısı Özal, "Yüksek faiz her zaman yüksek risk getirir" diyerek, tasarruf sahiplerini ve bankaları uyarır ama, bankerler çek ve bono karşılığında yüksek faiz vaadiyle vatandaştan büyük miktarda para toplarlar. Henüz yasal sermaye piyasası yapılmadığından, bankerlerin faaliyetine müdahale de edilemez. Sonunda bankerler batar. "Kastelli" olarak tanınan ünlü banker Cevher Özden yurt dışına kaçar. İstanbul Bankası, Hisarbank, Odibank iflas eder.

Askeri rejime göre, bu durumun sorumlusu Maliye Bakanı Kaya Erdemlidir. Erdem, Temmuz 19821de istifa eder. Yerine Devlet Başkanı Kenan Evren'in danışmanlarından Adnan Başer Kafaoğlu getirilir. Kafaoğlu'nun zaten uzun süredir Maliye Bakanlığı'nda gözü vardır.

Özal ve ekibinin keyfi kaçmıştır. İşi daha fazla götüremeyeceklerini anlarlar. Milli Güvenlik Konseyi'nde, Komisyonlarda, Bakanlar Kurulu'nda, bürokraside, velhasıl her yerde türlü engellerle karşılaşmaktan bunalmışlardır.

O dönemde DPT Yabancı Sermaye Dairesi Başkanı olan Hüsnü Doğan, "Abi ne yapacağız? Ne yapsak gelip bir noktada tıkanıyoruz. Siyasete girmeyi düşünmüyor musun?" diye sıkıştırır Özal'ı.. Aldığı cevap şu olur:

"Zamanı gelince bu işler konuşulur." (1)

Yeni Maliye Bakanı Kafaoğlu'nun sağda solda, "Ekonominin yeni patronu benim" demeye başlamasına kızan ve _aya Erdem'in istifaya zorlanmasından ötürü zaten bozuk olan Özal, "Biz ekip çalışması yapıyoruz. iki başlı ekonomi politikası olmaz" diyerek, 14 Temmuz 1982'de istifa eder ve dinlenmek için Side'ye gitmek üzere Ankara'dan ayrılır.

Özal şimdi Side yolundadır. Yanında eşi Semra Özal ve danışmanı Adnan Kahveci ile eşi vardır. O yolculukta kafasından geçenleri kimse bilmez.

Side'de Sırma Sitesi'ndeki yazlık evinde eşiyle birlikte dinlenmeye karar vermiştir ama ilk günden başlayan ziyaretçi akını buna pek imkan vermez. İlk konukları Maliye eski Bakanı Kaya Erdem ve bazı yakın dostlarıdır.

 

(1) "3 Haziran Öncesi Partilerimiz", Güneş, 2 Haziran 1990


 


Antalya Kemer'deki yazlık evinde dinlenmekte olan Mehmet Yazar da,)5 Temmuz 1982 günü Oza1'ları ziyaret edenlerden biri olur. Özal, birkaç gün sonra Kemer'e giderek, Yazar'la ikinci kez buluşacak ve "parti kurmaya karar verdiğini" ilk kez ona açıklayacaktır.

Özal'ın parti kurmak için temaslar yaptığını haber alan ekip arkadaşlarından Ekrem Pakdemirli ve Yıldınm Aktürk de Side'ye gelirler. Peşlerinden Mehmet Keçeciler de gelecektir.

Keçeciler, Özal'ın parti kurmasından yanadır. Ona, parti kurması gerektiğini, istikrar programıma bir süre tavizsiz uygulanabilmesi için, yönetimde hedefe inanan kadroların bulunmasının şart olduğunu uzun uzun anlatır.

Özal, iyi bir dinleyicidir. Arkadaşı Keçeciler'i sözünü kesmeden dinler. Sonra, ona şunları söyler:

"Bak Mehmet, siyasetle uğraşanları tetkik ettim. Etmedim değil. ismet Paşa bu işe ömrünü verdi. Milli Şef oldu. Zaman geldi, herkesi o seçti. Kimi isterse, istediği yere getirdi, onunla çalıştı. Ama ahir ömründe partisinden ayrılmak zorunda kaldı. Eliyle kurduğu, kurulmasına ortaklık ettiği partiden ayrıldı.

Celal Bayar Cumhurbaşkanlıktan sonra Kayseri Cezaevi'ni görmek zorunda kaldı. Gitti, hapis yattı orada. Menderes asıldı. Şimdi, bir de bugüne bak...
 Bak işte Demirel' e, Ecevit' e, Erbakan'a, Türkeş'e... Kime istersen bak... Siyaset adamlarının sonu daima hüsran olmuş bizim memlekette. Şimdi sen de karşıma geçmişsin, parti kur diye tutturuyorsun." (1)

Keçeciler, Özal'ı ikna etmek için ısrar eder:

"Buna siz tek başına karar veremezsiniz. Bu memleketin kaderini değiştirmede bize düşen görev yok mu? Bize' sorumluluk düşmüyor mu? Siyasete girelim. Bundan kaçamazsınız. Tecrübelerinizi aktarmak mecburiyeti vardır. "

Özal, sadece "haklısın" demekle yetinir. (2)

Ekrem Pakdemirli ve Yıldırım Aktürk ise, Özal'ın parti kurmasına karşıdırlar. Gerekçeleri de şudur:

"Ağabey, sen bu işe karışma. izin vermezler. Askerler Ulusu'ya parti kurdurmakta kararlı görünüyorlar. "
 

(1) Yalçın Doğan, "Dar Sokakta Siyaset', Cumhuriyet, 14.9.1985
(2) Şamil Tayyar, 'Özal'lı Yıllar -3', Milliyet. 21 Nisan 1993

 

 Geri

İleri