48

60

61


 


Söz Sırası Askerlerin

Türkiye, mimarı Turgut Özal olan 24 Ocak kararları sayesinde ekonomik darboğazdan çıkmak üzeredir.

1980 yılı Mart ayından itibaren döviz gelirleri ve ihracat artmaya başlar. İhracatı teşvik önlemleri olumlu sonuç vermiş, işadamları ihracata yönelmişlerdir. Bunun sonucu olarak döviz gelirleri artar ve döviz durumu düzelir.

Fiyat artışları da önce hızlanır, sonra yavaşlama trendine girer. Yağ, tüpgaz, ampul, ilaç, röntgen filmi, sigara, akaryakıt gibi maddeleri bulmak sorun olmaktan çıkar. Herşey bollaşmış, kuyruklar kalkmıştır. Çift fiyatın, karaborsanın ve kaçakçılığın beli kırılmıştır.

Özal, bir daha yaşanmamasını dilediği geçmişteki sıkıntılı günleri değerlendirirken şunları söyler:

"1978 ve 1979 yılları, hayat pahalılığının önüne geçilemeyecek derecede azgınlaştığı bir dönem olarak hatırlanacaktır. "

1980 yılı Ağustos ayına kadar 1 milyar 400 milyon dolar dış kredi sağlanmış, ödenmesi gereken yaklaşık 3 milyar dolar dış borç ertelenmiş, yeni kredi anlaşmaları imzalanmıştır.

Ekonomide bu umut verici iyileşmeye karşılık, sosyal ve siyasal durumun parlak olduğu söylenemez. 1970'li yıllar boyunca süren ve giderek tırmanan terör olayları, 1979 yılı sonunda AP azınlık hükümetinin kurulmasından sonra da bütün hızıyla devam eder. İç barış ve güvenlik ciddi şekilde tehlikededir.
 

 Geri

İleri