8

396

397


şına kondu. Kocatepe Camii'nden verilen sela ile birlikte Türkiye'deki bütün camilerde sela okundu. Öğle namazından sonra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz cenaze namazı kıldırdı.

Cenaze, Kocatepe Camii'nden alınarak, Esenboğa Havaalanı'na getirildi ve özel bir uçakla İstanbul'a nakledildi. Saat 17.00'de İstanbul'a ulaşan ve Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hazırlanan katafalka konulan Cumhurbaşkanı'nın naaşı önünde burada da binlerce İstanbullu bütün gece saygı geçişi yaptı.

İstanbul'da 21 Nisan Perşembe günü yapılan cenaze töreni muhteşem oldu. Cenaze arabasının geçeceği yolların iki yanı ve bütün alanlar, tepeler, binalar yüzbinlerce kişi tarafından doldurulmuştu. Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Özal'ı son kez selamlamak ve ebediyete uğurlamak üzere sabahın erken saatlerinden itibaren Çapa Tıp Fakültesi'nin ve Fatih Camii'nin önünde toplanmışlardı.

Perşembe sabahı kardeşleri Korkut ve Yusuf Bozkurt Özal ile oğulları Ahmet ve Efe Özal tarafından Çapa Tıp Fakültesi'nden alınan Cumhurbaşkanı'nın naaşı, Fatih Camii'ne getirildi. Fatih Camii avlusunu dolduran onbinlerce kişinin kıldığı cenaze namazından sonra yola çıkan kortej, Özal'ın vasiyeti üzerine toprağa verileceği Vatan Caddesi'nin başındaki Adnan Menderes'in Anıt Mezarı'nın karşısına ancak 6 saatte gelebildi. Yüzbinlerce kişinin yollarda namaz kıldığı, Tekbir getirdiği, ilahiler okuduğu ve gözyaşı döktüğü görüldü.

"Ardından bir ulus ağlıyor", "Türk Milleti için var oldun, Türk Milleti için yok oldun", "Eserlerinle yaşayacaksın", "ilkelerini sen olmasan da yaşatacağız", "Müslüman Cumhurbaşkanı", "Demokrat Cumhurbaşkanı", "Sivil Cumhurbaşkanı" gibi anlamlı pankartların taşındığı cenaze töreni, Özal'ın naaşının, Adnan Menderes'in Anıt Mezarı'nın yanında hazırlanan yeşil granit kabirde gözyaşlarıyla toprağa verilmesinden sonra, dualar ve ilahiler arasında sona erdi. Semra Özal, eşinin naaşı toprağa verilirken fenalık geçirdi. Çocukları Ahmet, Zeynep ve Efe Özal ile aile fertleri son derece bitkindiler.

Özal'ın İstanbul'daki muhteşem cenaze törenine Başbakan Süleyman Demirel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfez EIçibey, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Devlet Bakanı Tansu Çiller, bazı bakanlar, işadamları ve ünlü sanatçılar da katıldı.
 

Kanal 6 Televizyonu, Özal'ın vefatından toprağa verilişine kadar sürekli canlı yayın yaptı. Diğer televizyonlar Ankara ve İstanbul'daki cenaze törenlerini naklen verdiler.

Evet. Bu dünyadan bir Turgut Özal geçti.

Baki kalan bu kubbede sadece hoş bir sada bırakarak değil;

fırtınalar estirerek, tabuları yıkarak, Türkiye'nin kaderini değiştirerek, milletine yeni ufuklar açarak geçti.

Ve, tarihe damgasını vurarak geçti. O'nu unutmayacağız.

 


 

 Geri

İleri