8

380

381


Dünyada Büyük Şok

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ani vefatı, bütün dünyada da büyük şok yarattı. İngiliz Reuter, Amerikan AP, Fransız AFP, Alman DP A gibi dünyanın belli başlı ajansları tarafından "jlash" haber olarak duyumları Özal'ın ölümü, son gezisini yaptığı Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nde derin üzüntü ile karşılanırken, başta Kuveyt, Mısır,Pakistan ve Cezayir olmak üzere birçok İslam ülkesinde yas ilan edildi.

Azerbeycan Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, "Allah-u Teala Hazretleri Turgut Özal'ı çok sevdiği Türk dünyasına veda seferine gönderdi. Bu sefer ancak mukaddes insanlara nasip olur" derken, yayınladığı başsağlığı mesajında üzüntüsünü şöyle dile getiriyordu:

"Kardeş Türkiye, tüm Türk halkları, dünya halkları büyük bir insanı kaybetti. Turgut Özal'ın Azerbeycan'a büyük sevgisi vardı. "

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, "Kazak halkı artık öksüz kaldı", Türkmenistan Devlet Başkanı Murat Niyazov, "Türkmenistan halkı Cumhurbaşkanı Özal'ın vefatı sebebiyle tarif edilemez acılar içinde", Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, "Cumhurbaşkanı Turgut Özal Türk dünyası için bir umuttu. Bizim geleceğimizle ilgili çok güzel projeleri vardı. Çok zamansız kaybettik" , Kırgızistan Devlet Başkanı Asker Akayev, "Kırgız halkı için Özal Hızır gibiydi. Ne zaman başımız sıkışsa yardıma koşacağına inanıyorduk. Hızırımızı kaybettik" diyorlardı.

ABD Başkanı Bill Clinton, "istikrarsız bir çağda, istikrar ve güvenlik arayışında ABD’nin ortağı olarak, Özal, görüşlerine başvurduğum değerli bir meslektaşımdı" diyordu. Özal'ın şahsi dostu ABD eski Başkanı George Bush ise şunları söylüyordu :

"Çöl Fırtınası harekatına kadar olan dönemde ve harekatın sonrasında gösterdiği liderlik ve işbirliğini hiçbir zaman unutmayacağım. Eşim Barbara ve ben, Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yasını tutuyoruz. Semra’ya ve bütün ailesine içten başsağlığı diliyoruz. Cumhurbaşkanı Özal, Amerika’nın sadık dostu ve müttefikiydi. Arkadaşlık kapasitesi son derece yüksek olan, arkadaşlıklarında çok hakikatli olan bir insandı. Onu çok özleyeceğim."
 

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan ise şu açıklama yapılıyordu:

"Sayın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ani ölümü, Washington' da büyük bir şok ve acıyla karışlanmıştır. Biz çok yakın bir arkadaşımızı ve büyük bir lideri kaybetmiş durumdayız. Sayın Özal’ın olmadığı bir dünya, hiçbir zaman eskisi gibi renkli ve güze olmayacaktır."

Özal'ın vefatı Kuzey Kıbns Türk Cumhuriyeti'nde de derin üzüntü yarattı. Bayrak Radyo Televizyonu matem yayınına başlarken, ülkede bayraklar yarıya indirildi ve yas ilan edildi. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Derviş Eroğlu başsağlığı mesajları yayınladılar.

Brüksel'deki NATO merkezinde de 16 üye ülkenin bayrakları yarıya indirildi.

AT Komisyonu Başkanı Jacques Delors, "Özal'ın teknik ustalıkla birleşen önsezi ve cesareti Türkiye’ye ve Türk halkına bir hediyeydi" derken, Fransa Başbakanı Jac Chirac, Özal'ı şu övgü sözleriyle anıyordu :

"insani vasıflarını; kıvrak zekasını, açık sözlülüğünü ve kararlılığını çok takdir ederdim. Bütün bunlar aynı zamanda onun devlet adamlığı vasfını oluşturuyor. Türkiye büyük bir değerini kaybetti."

İngiltere Başbakanı John Major de, "Türkiye'nin kalkınmasında lider rolü oynayan Özal’ın yokluğu sadece İngiltere ve Avrupa için değil, bütün dünya için kayıptır" diyordu.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ani vefatı, dış basında da geniş yer tuttu. Dünyanın önde gelen yüksek tirajlı gazeteleri Özal'dan övgüyle söz ettiler:

Walt Street Journal (ABD) : Özal, bir ulusun konumunu sadece içte değil, uluslararası alanda değiştirme yeteneğine sahip ender liderlerden biriydi.

New York Times (ABD) : Özal, Türkiye'nin modern tarihinde derin bir iz bıraktı.

Liberation (Fransa) : Türkiye'nin babası öldü.

 


 

 Geri

İleri