8

378

379


ğinde kendisinden sık sık söz açtıracak düzeyde olmuştur. Başarılı ve ülkemiz için yararlı bir dış gezinin yorgunluğu sonucu hayatını yitirmiş olması da bu gayretlerinin en çarpıcı örneğini oluşturmaktadır."

Cumhurbaşkanı Özal'ın fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı 17 Nisan günü, Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz Mersin'deydi. Özal'ın rahatsızlığını saat 11:00 'da Adana Havaalanı'ndan Mersin'e doğru hareket ettiğinde öğrendi. Programını planlanandan önce bitirdi ve Çumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Yamak'ı arayarak, Özal'ın sağlık durumunu sordu. Kısa bir süre sonra Lütfullah Kayalar'a ANAP Genel Merkezi'nden Özal'ın ölüm haberi iletildi. Yılmaz, süratle Adana Havaalanı'na döndü ve özel uçakla hemen Ankara'ya hareket etti. Esenboğa Havaalanı'ndan doğruca Hacettepe Hastanesi'ne giden Yılmaz, daha sonra yayınladığı başsağlığı mesajında şöyle diyecekti:

"Anavatan Partisi olarak kurucumuz, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Turgut Özal' ı kaybetmenin tarifi güç acısını yaşıyoruz. Onun hayallerini gerçekleştirmek, düşüncelerini hayata geçirmek bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da en önemli hedefimiz olacaktır. "

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Özal'ın hastaneye kaldırıldığını Çorlu'ya giderken Silivri yakınlarında öğrendi. Durumu dakika dakika izleyen Baykal'a, çorlu mitinginde konuşma yaptığı sırada Özal'ın vefat ettiği haberi verildi. Baykal, konuşmasını değiştirerek şunları söyledi:

"Şimdi aldığım acı bir haberi, size üzüntü ile duyuruyorum. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal biraz önce vefat etti. Kendisine rahmet diliyorum. Cumhurbaşkanımızı kaybettik. Cumhurbaşkanımız vefat etti. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. "

Çok üzgün ve heyecanlı görünen CHP lideri, mitingi yanda keserek vatandaşları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Daha sonra, programını kesip Ankara'ya döndü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ani vefatı dolayısıyla, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yasama, yargı, yürütme temsilcileri ile
 

tüm demokratik kuruluşlar başsağlığı mesajları yayınladı.

Cumhurbaşkanı'nın oğlu Ahmet Özal da yurtdışından özel bir uçakla saat l7.30'da Esenboğa Havaalanı'na geldi ve doğruca Çankaya Köşkü'ne gitti.

Özal'ın ölüm haberi, tüm televizyon kanallarından anında Türkiye'ye duyuruldu. Televizyon programları ağırlaştırıldı, müzik eğlence programlan kaldırıldı ve Özal'la ilgili yayınlara geçildi.

Özal'ın vefatı nedeniyle TBMM'de özel defter açıldı. Meclis tören salonunda, Cumhurbaşkanı Özal'ın bir fotoğrafı ile kırmızı beyaz karanfillerin bulunduğu masadaki özel defteri milletvekilleri imzaladı...Ayrıca Meclis gündemi askıya alındı. Meclis'in bir gün sonra Özal ile ilgili özel bir oturum yaptıktan sonra, bir hafta çalışmaması kararlaştırıldı.

Bakanlar Kurulu beş günlük ulusal yas ilan etti. Özal'ın naaşı toprağa verilinceye kadar bayrakların yarıya indirilmesine karar verildi.

Bütün yurtta eğlence yerlerinde programlar iptal edildi.

Özal'ın vefatının açıklanması, spor camiasında da şok etkisi yarattı. Galatasaray ile Botaş takımları arasında oynanan Cumhurbaşkanlığı Kupası Bayanlar Basketbol Maçı iptal edildi. Bakanlar Kurulu kararıyla yurt çapında tüm spor karşılaşmaları ileri bir tarihe ertelendi. Özal'ın ölüm haberini karşılaşmaların başlamasından önce alan kulüp yöneticileri, teknik adamlar, sporcular ve sporseverler gözyaşları içinde sahaları terkettiler.

Gazeteler ise, baskılarını geç saatlere kadar bekleterek, sayfalarının hemen hemen tamamını Özal'a ayırdılar. Gazetelerin tümünde dramatik başlıklar vardı. Hürriyet" Elveda Özal", Sabah "Bir ışık söndü", Milliyet "Türkiye sağolsun", Cumhuriyet "Özal yaşamını yitirdi", Türkiye" Seni daima rahmetle anacağız, Tercüman "Ve bir devrin kalbi durdu", Günaydın "Başımız sağolsun", Meydan "Türk milletinin başı sağolsun", Milli Gazete "Turgut Özal vefat etti", Zaman "Türkiye ağlıyor", Ortadoğu" Özal öldü", Yeni Asır" Elveda", Yeni Asya" Özal vefat etti" başlıklarıyla haberi duyurdular.


 


 

 Geri

İleri