8

374

375


Doktor Hilmi Özkutlu acele ediyordu. GATA'dan daha yakın olduğu için, güzergah değiştirildi ve saat 11. 00'da Hacettepe Hastanesi'ne ulaşıldı. Cumhurbaşkanlığı'na ait 06 AS 136 plakalı siyah ambülanstan çıkarılan ve sedye ile Acil Servis'e taşınan Özalla ilk müdahale yapıldı. Semra Özal ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Yamak da hastaneye geldiler.

Televizyon istasyonları, Cumhurbaşkanı Özal'ın aniden fenalaştığı ve Hacettepe Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldığı haberini programlarını keserek yada altyazı ile verdiler. Ankaralı'lar hastaneye doğru akın etmeye başladı.

Özal'a ilk müdahaleyi yapanlar arasında bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın oğlu Doktor Ataç Baykal, " Sayın Özal'ın durumu çok ağır. Kurtarmaya çalışıyoruz" dedi. GA TA Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tümgeneral Ömer Şarlak başkanlığındaki bir doktor ekibi de Hacettepe Hastenesi'ne gelerek, Özal'a müdahale eden ekibe katıldı.

Hastanenin önü ana baba gününe dönmüştü. Acil Servis hasta kabulüne kapatıldı. Hastane yetkilileri tam anlamıyla alarma geçirildi.

Doktorlar Özal'ın kalbine sürekli masaj ve elektroşok uyguladılar.

Saat 11.45'de dışarıya çıkan Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu, Aydın'da bulunan Başbakan Süleyman Demirel'i arayarak bilgi verdi. Saat 12.00'de Cumhurbaşkanı'nın oğlu Ahmet Özal, Hollanda'dan hastaneyi aradı ve durumu öğrenince hemen Ankara'ya hareket etti. Başbakan Demirel, saat 12.10 ve 12.20'de hastaneyi iki kez arayarak gelişmelerle ilgili bilgi aldı.

Özal ameliyata alındı ve kalbine pil takıldı. Fakat kalbi pilede yanıt vermedi.

Hastanede bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü .Kaya Toperi, ilk resmi açıklamayı saat 13.00'de yaptı ve Özal’ın durumunun giderek ağırlaştığını söyledi. Saat 14.00'de ikinci açıklamasında ise, "Hep beraber dua edelim" diyordu.

Bursa Milletvekili Mehmet Gedik, saat 14.15'de, Özal'ın hayatından ümit kesildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kaya Toperi, saat 14.45'de,
 

ağlayarak şu resmi açıklamayı yaptı :

"Cumhurbaşkanımız Turgut Özal, 17 Nisan 1993 Cumartesi günü saat 10.30 sıralarında ani bir kalp rahatsızlığı geçirmişlerdir. Hacettepe Üniversitesi Acil Servisi’nde kalp cerrahları, kardiyologlar, anestezioglar ve nörologlardan oluşan konsültasyon ekibi derhal gerekli girişimlerde bulunmuşlar ve sürekli kontrol altında tutmuşlardır. Yapılan bütün tıbbi girişimlere rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın durumu normale avdet etmemiş ve hayati fonksiyonlarında hiçbir gelişme olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızı maalesef saat 14.30'da kaybetmiş bulunuyoruz. Hepimizin başı sağolsun."

Herşey bitmişti.

Turgut Özal artık yoktu.

Resmi Ölüm Raporu

Resmi açıklamada ölüm saati 14.30 olarak belirtilmiş ise de, Cumhurbaşkanı Özal, saat 10.30'da Köşk'teki yürüyüş bandından inerek üç adım attıktan sonra yere yığıldığında, koşup kendisini kucaklayan eş!. Semra Özal'ın kollarında son nefesini vermişti. Bunu Semra Özal da doğrulayacak ve "Nefes alamıyordu. Kalbi durmuştu" diyecekti.

Hacettepe Ünivertesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Bozer de, Cumhurbaşkanı Özal'ın hastaneye geldiğinde kan basıncı ve nabzının olmadığını, kalbinin atmadığını belirtiyordu. Bozer, Özal'ın akciğerlerine tüp, kalbine ise geçici bir pil yerleştirildiğini ve kalp pompasına bağlanmasına rağmen kurtarılamadığını açıklamıştı. O zamanki ANAP Grup Başkan Vekili Dr. Ülkü Güney de, Özal'ın hastaneye getirildiğinde tıbben vefat etmiş olduğunun anlaşıldığını söylüyordu.

Prof. Dr. Yüksel Bozer tarafından açıklanan Özal'ın vefatı ile ilgili tıbbi tutanak ise şöyleydi:

"17 Nisan 1993 günü saat 1O.52'de Doktor Hilmi Özkutlu, Cumhurbaşkanlığı'nca aranmış ve Sayın Cumhurbaşkanımızın rahatsızlığı haber verilerek, hemen gelmesi istenmiştir. Bu sırada Sayın Cumhurbaşkanımız Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne götürülmek üzere yola çıkarılmış ve Sayın Tümgeneral Prof Dr. Ömer Şarlak' a da haber verilmiştir. Ancak, durumun

 


 

 Geri

İleri