8

20

21

 

Devlet Hizmetinde İlk Durak

Yıl 1950.

Türkiye'de gerçek bir halk ihtilali olmuş, tek partili rejim tarihe karışmıştır. Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü tarafından 1946 yılında kurulan Demokrat Parti, halkın büyük çoğunluğunun oyu ile iktidara gelmiştir. Artık söz milletindir.

Bütün yurtta demokrasi ve sevinç rüzgârları esmektedir. Bu sevinç rüzgârına katılanlardan biri de Turgut Özal'dır. Özal, kardeşleri Korkut ve Yusuf, kurulduğu günden itibaren Demokrat Parti'ye büyük sempati duyarlar. Bu dinsel duyguları güçlü, milliyetçi ve muhafazakâr, fakat bir o kadar da batılı modern düşünce yapısına sahip üç genç, Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasını, Doğu'nun geleneksel değerleriyle Batı'nın çağdaş değerlerinin sentezinde görür. Bunun ilk şartı, Müslüman ve laik bir Asya ülkesi olan Türkiye'nin, aynı zamanda Batılı, modern ve demokrat bir ülke olmasıdır.

Bunları Demokrat Parti'nin gerçekleştirebileceğine inanan ve bu nedenle bu partiye sempati duyan Turgut Özal, aynı yıl üniversiteyi bitirir. Burslu okuduğu için devlete zorunlu hizmet vermesi gerekir. O yıllarda bir elektrik yüksek mühendisinin devlet kapısında iş bulabileceği tek yer, Ankara'dır. Kalkıp Ankara'ya gider.

Önünde büyük ufuklar açacak ve sonunda onu doruğa çıkaracak devlet hizmetinin ilk durağı Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİEİ)'dir. EİEİ o yıllarda Ankara'nın en gözde kurumlarından

 Geri

İleri